Birleşik Arap Emirlikleri'nde devam eden Gençler ve Yıldızlar Dünya Eskrim Şampiyonası'nın üçüncü gününde genç kadınlar ve erkekler kılıç kategorilerinde takım müsabakaları gerçekleştirildi.

Türkiye Eskrim Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Dubai'de bugünkü maçların ardından Begüm Alkaya, Nisanur Erbil, Nil Güngör ve Alara Çermen'den kurulu kadınlar takımı 6'ncılık, Tolga Aslan, Muhammed Furkan Kalender, Adem Doruk Küpeli ve Alkım Öztürk'ün yer aldığı erkekler takımı ise 15'incilik elde etti.

Müsabakada Özbekistan'ı hakkıyla temsil  eden Özbek  sporcular 5 Nisan'da Taşkent'e döndüler.

Genç erkekler kategorisinde Zuhriddin Kadırov bütün rakiplerini yenerek altın madalya kazanmıştı. Turnuvada Kanada, Mısır, Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'dan temsilcilerini yenen Kadırov, dünya şampiyonu olmuştu.

3 Nisan günü yapılan müsabakalarda Samira Şakirova ve Musa Aytmuradov da çeyrek finale yükseldi. Bu iki sporcu bronz madalyaya çok yaklaşmış lakin kazanamamışlardı.

Sporcu kafilesini Taşkent İslam Kerimov  Havalimanı'nda Spor Bakanı Edhem İkramov ve Özbekistan Eskrim Federasyonu Başkanı Rüstem Şahabdurahmanov törenle karşıladı.

Törenin ikinci bölümü Milli Olimpiyat Komitesi'nde yapıldı. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışman Yardımcısı Abduraşid Cörebayev, Spor  Bakanı Yardımcısı Şehrulla Mahmudov ve Bakan Avaz Kerimov'un danışmanı, Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Aybek Kasımov, Başkan Yardımcıları Ravşan Ermatov ve Şirzad Taşmetov, sporcular ve yakınları, vatandaşlar ve medya mensupları katıldı.