Çin'in uzak batı Sincan (Doğu Türkistan) bölgesindeki evinden dört yıldan fazla bir süre önce gece yarısı kaçırılan Uygur bir kadın, mahallesindeki çocuklara dini eğitim vermek ve Kuran-ı Kerim nüshalarını saklamak suçundan 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Durum ve yerel polis bilgisinin olduğunu söyledi.

Şimdi 57 yaşında ve Sincan'daki Changji Hui Özerk İli'ndeki Manas (Çince, Manasi) ilçesinde ikamet eden Hasiyet Ehmet'ten, Mayıs 2017'de Çinliyetkililer tarafından kaçırıldığından bu yana kendisinden haber alınamadığını söyledi. 

Durumdan bilgisi olan bir kişinin ifadesine göre, ilçeye bağlı 3 Nolu polis karakoluna bağlı polisler Hasiyet'in evine baskın yaparak başına siyah kapüşon geçirerek başka bir giysi giyip ilacını alma talebini geri çekmeden önce reddetti.

Manas ilçe mahkemesinden bir yetkili, Hasiyet Ehmet'in 14 yıl hapis cezasına çarptırıldığını doğruladı.

Yetkili, "Bunun nedeni çocuklara Kuran öğretmek ve yetkililer onlara el koyarken iki Kuran nüshasını saklamak ve daha sonra yakalanmaktı" dedi. "Cezalarının gerekçeleri bunlardı."

Kaynak, tutuklanmasından dokuz yıl önce Hasiyet'in kocasının “bölücülük” suçlamasıyla 2009 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Hasiyet, sağlık problemleri sebebiyle tutuklanmasından iki yıl önce çocuklara eğitim vermeyi bırakmıştı. Kaynak, ayrıca halka açık etkinliklere katılmaktan da kaçındığını söyledi.

Çinli yetkililer, dini aşırılığı ve terörist faaliyetleri önlemek için sözde azınlık grubunun üyelerini izleme, kontrol etme ve asimile etme kampanyasının bir parçası olarak, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki sayısız Uygur işadamını, aydını ve kültürel ve dini şahsiyetleri yıllarca hedef aldı ve tutukladı. .

Birçoğu, 2017'den beri Sincan'daki bir toplama kampları ağında tutulduğuna inanılan 1,8 milyon Uygur ve diğer Türk azınlıklar arasında yer alıyor. Pekin, kampların mesleki eğitim merkezleri olduğunu söyledi ve kötü muamele gördüğüne dair yaygın ve belgelenmiş iddiaları reddetti. Sincan'da yaşayan Müslümanlar.

Çin'de sakinleri izleyen bir taban örgütü olan yerel mahalle komitesi başkanı, Hasiyet'in bazı komşularıyla birlikte tutuklandığını ve sorgulandıktan sonra 15 gün boyunca tutulduğunu söyledi. Yetkililer, Eylül ayında onu ikinci kez tutukladı ve mahkum etti.

Manas ilçe emniyet müdürlüğü personeli, Hasiyet hakkındaki soruları yanıtlamayı reddetti, yalnızca RFA'ya, yaklaşık 9.200 kilometrekarelik (3.550 mil kare) ilçede yaşayan çok fazla Uygur polis memuru veya Uygur sakini olmadığını söyledi.

Çin'in Haziran 2021'de yayınlanan Xinjiang hakkındaki son nüfus sayımı verilerine göre, Changji Hui Özerk İli 1,6 milyondan fazla nüfusa sahip. Bilgiler, nüfusu ilçe düzeyinde ayırmadı.

Manas'ta bir polis memuru Hasiyet'in gözaltında olduğunu inkar etmedi, ancak bunun "devlet sırrı" olduğunu söyledi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

Durumu bilen başka bir kaynak, Hasiyet'in davasıyla ilgili ilk haberin ardından RFA'nın Uygur Servisi'ne, yetkililerin kadını 14 yıl hapis cezasına çarptırdığını söyledi - yedisi Kur'an öğretmek ve yerel çocuklara dini dersler vermekten ve yedi kişi de kitabın iki nüshasını saklamaktan yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Polisin Manas ilçe sakinlerinden dini kitaplara el koymaya başladığı bir dönemde kutsal metin.

Yetkililer, Hasiyet'i mahkemede yargılamadı, bunun yerine ailesine mahkeme kararı mektubu gönderdi. Ancak Hasiyet'in kocası müebbet hapis cezasını çekmekte olduğu, anne ve babasının öldüğü ve 13 yaşındaki kızının nerede olduğu bilinmediği için mektup kocasının ailesine iletilmiş olabilir.

Kaynak, RFA'ya “Karar açıklaması, hapis cezasıyla birlikte kaçırılmasının sebeplerini kısaca özetledi” dedi.