Kış lastikleri satın alırken araç kullanıcılarının en çok düşündüğü konulardan biri; "Bu lastikleri aldığımda ne kadar süre kullanabilirim?" ya da  "Bu kış lastikleri kaç kış geçirir ?" olmaktadır.

Lastik fiyatlarındaki aşırı artışlar, yaz lastikleri ve kış lastikleri olarak iki takım lastiğin maliyeti ve saklama problemleri araç sahiplerine bu konu üzerinde çok kafa yordurmaktadır.

Genel olarak bir kış lastiğinin 4 sezon kullanılabilir olması düşünülebilir. Ancak bu durum sürüş alışkanlıklarına, aracın özelliklerine, araçta taşınan yüke, iklim şartlarına, satın alınan kış lastiğinin özelliklerine, sezon dışındayken lastiğin saklanma koşullarına ve benzeri birçok faktöre göre farklılıklar göstererek uzayabilmekte ya da kısalmaktadır.

Kış lastiklerinin desen derinliği 3 mm altına indiğinde kış şartlarındaki performansı oldukça düşmekte ve kullanımında sakıncalar yaratabilmektedir. Lastiği desen ömrüyse birçok koşula bağlı olmakla birlikte en çok iklim şartlarından etkilenmektedir. Örneğin kış boyunca kar ve buzla kaplı yüzeylerde kullanılan kış lastikleri daha az aşınacağından treadwear dediğimiz desen ömrü çok daha uzun olabilecektir. Asfalt üzerinde daha fazla kullanılan kış lastiklerinin desen ömrü daha kısa olacaktır. Aylık yapılan kilometre miktarları da treadwear konusunda etkili olacak ve kış lastiğinin kullanılacağı sezon sayısını arttırıp kısaltacaktır.

Kış lastiğinin ömründe lastiğin marka ve kalitesi de önemli olacaktır. Yüksek fiyatlı lastiklerin genellikle desen ömürleri de daha uzun olmaktadır. Kış lastiği satın alırken bir uzmana danışıp lastiğin desen ömrü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tabi karar aşamasında sadece %5 daha uzun ömürlü olacak diye yüksek fiyatlı bir lastiğe %20 daha fazla fiyat ödemekte mantıklı olmayacaktır. Fiyat/Performans kriteri iyi yapılmalıdır.