Yaz gelirken kış lastiklerini yaz lastikleriyle değiştirmelisiniz.

Hava ne kadar ısınmışssa kış lastiğinin aşınması o kadar hızlanacaktır. Kış lastikleri yapıları gereği yaz lastiklerinden çok daha kolay ısınırlar ve sürtünme katsayıları daha yüksektir. Bu da sıcak havalarda desen aşınmasının daha hızlı olmasına sebep olur.

Kış lastiklerini depolarken kapalı, kuru ve ısı değişikliklerinin çok hızlı olmadığı yerlerde saklamanızı öneririz. Battal boy çöp torbaları lastiklerini saklamanız için idealdir. Mümkün olduğunca içindeki havayı boşaltın lastikleri sıkıca  sarın ve bir daha ki sezona kadar bu poşetlerin içinde tutun.  Depolamayı bir ısı kaynağına (soba, kalorifer radyatörü, ocak, pencere önü vb.) yakın yapmayın.

Yaz lastiklerine nazaran kış lastiklerinin diş derinliği daha fazla olmalıdır. Bu kar, su boşaltmasını kolaylaştırdığı gibi lastiğin kış şartlarında yüzeye tutunmasını arttıracaktır. Kış lastiklerinde diş derinliğini 3 mm ye getirmeden değiştirmek en idealidir. Lastiklerinizin araca ilk montajından yani ilk kullanımından itibaren 5 yıl geçti ise gene artık değiştirilme zamanları gelmiş demektir. Lastik ömrü araca takıldıktan sonra 5 yıldır.

Tabii bunlar dışında lastiklerde yarık, kesik, balon, ciddi desen kopmaları var ise kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.