Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkanlığı, Tarih Enstitüsü Genel Müdürü Profesör Kerim Şükürov'un istifasını kabul etmedi.

Kerim  Şükürov'un 21 Ocak 2022 günü öğle saatlerinde istifa için Azerbaycan Milli İlimler Akademisi yönetimine başvurduğu kaydedildi. Bu kapsamda Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkanı Ramiz Mehdiyev'in başkanlığında ve başkan yardımcılarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Görüşmede konunun ele alındığı ve Kerim Şükürov'un istifasının kabul edilmediği kaydedildi. Bu sebeple kendisinin faaliyetlerine devam edilmesi uygun görülmüştür.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, "Toplantıda Profesör Kerim Şükürov'un Tarih Enstitüsü Genel Müdürü olarak faaliyetlerine devam etmesine ve mevcut eksiklikleri kendisinin gidermesine karar verildi." dedi.

Ancak Kerim Şükürov bugün işe gitmedi ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi yönetimi henüz onunla iletişime geçemedi.

Mehdiyev'in 19 Ocak'ta Prezidyum'un bir toplantısında Tarih Enstitüsü'nün faaliyetlerini sert bir şekilde eleştirdi. Tarih Enstitüsü'nün sağlıksız bir çalışma ortamına sahip olduğunu ve bilimsel ortamın bozuk olduğunu iddia ederek enstitü yönetimini uyardı.

Şükürov, Mehdiyev'in 20 Ocak'taki sözlerini yorumladı. Mehdiyev'i iç entrikalara girmek ve bunu akademinin gündemine çevirmekle suçladı.

Tarihçi 21 Ocak'ta akademiden istifa ettiğini açıkladı . Profesör, bu adımın Akademi Başkanı Ramiz Mehdiyev tarafından kendisi ve başkanlığını yaptığı enstitü hakkında dile getirilen yetersiz görüşlere karşı bir protesto işareti olarak atıldığını söyledi.