Riştan, Özbekistan'ın Fergana vilayetine bağlı bir ilçedir.

Fergana bölgesinin bazı bölgelerinde sağlık hizmetlerinin kalitesi günümüzün ihiyaçlarını hiç karşılamıyor.

Aile hekimliği merkezlerinin kendilerinin "tedaviye" ihtiyaçları vardır. Nüfusun cazibesini inceledikten sonra buna bir kez daha tanık olduk.

Riştan semtindeki Kayragaç aile sağlığı merkezi, eski kolhoz ofis binasındaki uyarlanmış odalarda çalışıyordu. Haziran 2021'de burada yeni bir tıbbi tesisin inşaatına başlandı.

Köylülerin ve sağlık çalışanlarının sevinci görülmeye değerdi. Yıllardır ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaki bir köye böyle modern bir yerleşimin yapılmasını bekliyorlardı. Yaklaşık 2 milyar som maliyetle inşa edilen binanın Aralık 2021'de hizmete girmesi planlanıyordu. Ne yazık ki inşaat çalışmaları hala ilgiye muhtaç durumda.

Mahalle sakinleri defalarca yetkililere başvursa da pratikte bir sonuç yok. Bölgenin elektrik şebekesi şirketi, elektrik şebekesinin yapımını geciktiriyor. Küçük bir işletme olan Universal Project Service adlı müteahhit firma, benzer sıkıntılar sebebiyle inşaatın tamamlanamadığını söyledi.

- Bizim mahallemiz "kırmızı" bölge kategorisine dahil, - diyor "Kayragaç" mahallesi vatandaşlar meclisi başkanı Bahâdır Abdukodirov.

- Aile sağlığı merkezi inşaatı başlayınca bir problemimizin çözüleceğini düşündük. Bu kadar zaman geçti ve hala başlamadı. Halkın bu konudaki itirazları haklıdır. İnşaat şirketi ise boş vaatlerin ötesine geçmez.