Hindistan, 2015 yılı içerisinde Rusya’dan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik etme niyetini açıklamış ve Eylül 2018 tarihinde ise resmen anlaşma imzalamıştı.

Hindistan ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan anlaşma, 5.43 milyar ABD Doları bedel ile 5 filo S-400 HSFS tedarikini kapsıyordu. İlk S-400 (NATO Rapor Adı: “SA-21 Growler”) Filosu, 2021 yılı içerisinde Hint Ordusu’na teslim edildi.

Hindustan Times tarafından edinilen bilgiye göre; Hint hükümeti, Çin’den gelen tehdide karşı koymak için beş S-400 filosunu da derin alanlarda konuşlandırılacağını söyledi.

Öte yandan ABD, S-400 tedariki sebebiyle Hindistan’ı CAATSA yaptırımlarıyla tehdit ediyor olsa da şu ana kadar somut bir adım atmadı. Ancak ABD, S-400 tedariki sebebiyle halihazırda Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamaya devam ediyor. Hindistan ise S-400 sisteminin, ABD yapımı askeri uçak ve helikopterlerin ayrıntılarını Rusya ile paylaşmaması için teknik çözümler sunuyor. ABD hükümetinin bu çözüm önerisine karşı tutumu bilinmezken benzer öneriler, Türkiye tarafından da daha önce dile getirilmişti.