Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düşmüş, Akdeniz’in tuzlu sularına gömülmüştü.İngiliz ordusu, Akdeniz’de düşen F-35 savaş uçağının denizden çıkarılabilmesi için ABD’den yardım istemiş, uçağın Rusya’nın eline geçmesine karşı tedbir alınmıştı.

Fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk eden pilotun durumu ise iyiydi.

F-35B’nin düşüşüyle ilgili olarak İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından bir soruşturma başlatılmıştı. ABD ve İngiltere başta olmak üzere F-35 kullanan ülkeler, uçak enkazının Rusların eline geçmesinden korkuyordu.

İngiltere Savunma Bakanlığının açıklamasıba göre, 17 Kasım’da düşen F-35 savaş uçağını çıkarma operasyonunun başarıyla sonuçlandığı belirtilerek, “NATO müttefiklerimiz İtalya ve ABD’ye kurtarma operasyonu sırasında verdikleri destek için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadesi kullanıldı. İngiliz yetkililer, gizlilik gereğini öne sürerek kurtarma operasyonuyla ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

F-35 jetinin denize düşüş görüntüsünü sızdıran bir ordu mensubunun ise gözaltına alındığı biliniyor. Görüntülerde, F-35 jetinin havalanamadan uçak gemisinin rampasından denize düştüğü ortaya çıkmıştı. Haberlerde ise uçağın 17 Kasım 2021’de rutin görev sırasında Akdeniz’e düştüğü, kendisini fırlatan pilotun kurtulmayı başardığı yer almıştı.

*     *      *

İngiltere, ilk F-35’i 2012 yılında teslim aldı ve ilk dört F-35 savaş uçağını, 2018 yılında RAF Marham Hava Üssü’ne konuşlandırdı. İlk F-35B savaş uçağı, 2020 yılında Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne konuşlandırıldı. Başlangıçta 138 adet F-35 tedarik etmeyi amaçlayan İngiltere’nin, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 48’e düşürdüğü iddia ediliyordu.

Şu ana kadar Lockheed Martin tarafından 700 adetten fazla üretilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin; klasik iniş kalkış (A), kısa kalkış – dikey iniş (B) ve taşıyıcı yani uçak gemisi (C) konfigürasyonu olmak üzere toplam üç ana konfigürasyonu bulunuyor.