17 Ocak'ta Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Taşkent'e çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov'u kabul etti.

Mirziyayev görüşmenin başında, Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki dostluk, iyi komşuluk ve stratejik ortaklık ilişkilerinin son yıllarda istikrarlı bir şekilde geliştiğini memnuniyetle kaydetti.

Üst düzey konuk, resepsiyon için içten teşekkürlerini ifade ederek, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un selamlarını ve en iyi dileklerini iletti ve Türkmen liderinden, hızla gelişen Türkmen-Özbek ilişkilerini her yönden öven bir mektup verdi.

Türkmen lider, içinde iki ülkenin uluslararası siyaset ve bölgesel ilişkiler konusundaki konumlarının yakın ve benzer olduğunu kaydetti.

Toplantıda en üst düzeyde varılan anlaşmaların uygulanması ele alındı.

İkili ticaretin artırılması, sanayi, enerji, su ve tarım alanlarında yeni işbirliği projelerinin uygulanması, iki ülkenin transit potansiyelinin etkin kullanımında işbirliğinin güçlendirilmesi ve bu yönde pratik önlemler konularına özel önem verildi. Bölgeler arası ilişkilerin geliştirilmesi ile kültürel ve insani değişimlerin önemli olduğu kaydedildi.