Başsavcılık, ülkede çıkan kitlesel isyanlar sonucu hayatını kaybeden vatandaşların kesin sayısını açıkladı. Verilen bilgiye göre isyanlar sırasında 225 kişi hayatını kaybetti.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar 4.578 ölü ve yaralı tespit edildi ve bunlardan 4.353'ü yaralandı. Yaralılardan 3393 kişi güvenlik güçlerine mensup.

"OHAL döneminde hayatını kaybeden 225 kişinin cesedi morglara kaldırıldı. Bazıları terör saldırılarına katılan, binalara ve kolluk kuvvetlerine saldıran silahlı haydutlardır. Ölenler arasında 19 polis ve askeri personel de bulunuyor. Ne yazık ki, barışçı vatandaşlar da terör eylemlerinin kurbanı oldular."

Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılığı ceza kovuşturma servisi başkanı Serik Şalabayev brifingde, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini savunurken hayatını kaybedenlerin ailelerine ve arkadaşlarına bir kez daha taziyelerimizi iletiyoruz” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre Almatı'daki terörle mücadele operasyonunun başlamasından bu yana 2400'den fazla kişi gözaltına alındı . Gözaltına alınanların yasa dışı eylemlere, yağma ve diğer suçlara karıştığından şüphelenildiği bildirildi. Toplam 79 adet ateşli silah ve 3976 adet de mühimmat ele geçirildi.