Milyonlarca çalışanın gözü bu hafta ücretlerle ilgili düzenlemelere çevrildi. Asgari ücretten damga ve gelir vergisinin alınmamasına yönelik düzenleme Meclis gündeminde 13 maddelik kanun teklifinin görüşmeleri bu hafta başlıyor. Teklifte asgari geçim indirimi düzenlemesi de yer alıyor. Buna göre artık asgari ücretlilere, vergiler kaldırıdığı için asgari geçim indirimi ödemesi yapılmayacak. Brüt ücretleri 5004 liranın üzerinde bulunanlardan gelir vergisi alınmaya devam edecek. Bu şekilde ücret alanlara, ödedikleri vergi dolayısıyla gelirlerinin net asgari ücretin altına düşmemesi için asgari geçim indirimi ödenmesine de devam edilecek.

Memur ve emeklilerin gözü de maaşlarına ilişkin yapılacak düzenlemede. Zam ve enflasyon farkının dışında, ek bir düzenleme yapılacağı açıklanmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile memurların kısa süre içinde görüşmelere başlaması bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmelerine yüksekten atarak girip yüzde 5'le çıkan ve zafer kazanmış gibi övünen Memur-Sen Ali Yalçın, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki gelişmeleri hatırlatarak "Ek zam ile memurun alım gücü yükseltilmelidir" mesajı verdi. Görüşmelerin ocak ayı maaşlarına ek zammın yansıtılabilmesi için hızla sonuca ulaştırılması hedefleniyor.

Toplu sözleşmede Kamusen ve Memur-Sen’in ortak talepleri 2022 yılı için % 21, 2023 yılı için % 17 olmak üzere iki yıl için toplam % 38 artırılması ve ayrıca toplam % 6 refah payı ve enflasyon artış oranı talebine karşın hükümet altı aylık dönemler halinde 2022 için %6+5 2023 için %6+6 ve enflasyon farkı teklifinde bulundu.

Hükümet ile Memur-Sen arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Kısacası gerçek enflasyonun yüzde elliyi aştığı bu yılın sonunda memur ve emekliye yüzde 5 ve TÜİK enflasyonu oranında zam yapılacak.

Çarşı pazar enflasyonunun memur ve emekliyi yutmaması için ilave artış olup olmayacağı ve 2018 yılında vaat edilen 3600 ek göstergenin ne zaman, kime verileceği belirsizliğini koruyor.