Ukrayna’da her yıl kasım ayının son cumartesi günü, 1932-33 yılları arasında yaşanan “Holodomor” adı verilen korkunç felaketin kurbanları anılıyor. Holodomor Soykırımı, Ukrayna halkına, komünist Stalin Rusya’sı tarafından yaşatılan suni açlık hadiselerine verilen isimdir. Holodomor Kurbanlarını Anma Günü için QHA  Sovyet Rusya yönetiminin milyonlarca Ukrain ve Kırım Tatarı ölüme sürüklediği suni açlık Holodomor faciasını rakamlarla özetleyen bir infografik hazırlamış.

Holodomor’un acı bilançosu, yaşanan dehşeti tüm boyutlarıyla gözler önüne seriyor. Haziran 1933’te her gün 34 bin kişinin, saatte bin 440 kişinin ve her dakika 24 insanın hayatını kaybettiği biliniyor.

Bu facia esnasında Ukrainlerin yanı sıra, Kırım Tatarları da 1921-1922 açlığında olduğu gibi aynı trajediyi yeniden yaşamış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir.

Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre bu suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

Holodomor 15 ülkede parlamento düzeyinde, 9 ülkede bölgesel (belediye) düzeyde soykırım olarak tanınıyor. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı