Süleyman Askeri

Türkiye, ekonomisinin kötü günlerden geçtiği bu günlerde yabancı yatırımcıya ve kaynağa ihtiyaç duyuyor. Tam da bu sırada Birleşik Arap Emirlikleri’nin 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı gündeme geliyor. Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler, ABD’de Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından yumuşamaya başlamışsa da geçmişte pek parlak değildi. Türkiye ile BAE birçok konuda karşı cephelerde yer aldı. Bunlardan birincisi Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbe ile devrilmesinde iki ülkenin karşı kutuplarda yer alması olarak görülebilir.

BAE, Mısır’da darbe ile yönetimi alan Sisi’ye arka çıkarken, Türkiye ateşli şekilde devrilen Mursi yönetimini destekledi. Bu dönemde Türkiye-Mısır ilişkileri de dibe vurdu. BAE, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs ve Yunanistan’ın yaptığı askeri tatbikatlara katıldı. Türkiye’nin Akdeniz’deki menfaatlerine karşı olan cephede yer aldı.

Bir dönemde hükumete yakın gazeteciler ve yetkili ağızlar BAE’ni 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine destek vermekle de suçladılar.

Organize suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Sedat Peker BAE’ne yerleşince İçişleri’nin o ülkeyle ilişkileri yumuşatma girişimleri olduğu söylendi. Peker’in iddiaları hakkında soruşturma açılmazken o ülkeden iadesi sağlanarak yeni iddialar ortaya koymasını engelleme girişimleri olduğu iddia edildi.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yıllardır devam eden ve karşılıklı suçlamalarla gergin bir süreç takip eden ilişkilerde yeni bir sayfa açılıyor. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geliyor. Prens Nahyan onuruna akşam yemeği de veriliyor.

İlişkiler düzelirken o dönemde diplomatların değil radikal gazetecilerin ağzıyla konuşan yetkililer bu görüşmelerde muhatabın yüzüne bakarken neler hissedecekler? İnşallah muhatapları Yeni Şafak okumamıştır.