Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nın edebiyat zirveleri Nizami Gencevi ve Yunus Emre’ye ithafen düzenlediği “Türk Dünyası Şaheserleri Konseri” turnesi 20 Kasım 2021 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen muhteşem konserle sona erdi.

TÜRKSOY, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Tekirdağ Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Trakya Üniversitesi, TRT Avaz, Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Kültür A.Ş., Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 14 Kasım – 20 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen turne çerçevesinde Edirne, Tekirdağ, Bursa’nın ardından Türk Dünyası sanatçıları son olarak Antalya A.K.M. Aspendos Salonu’nda sahne aldı.

Sanatseverler tarafından yoğun ilgi gören konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Aslan, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile davetliler katıldı.

Türk Dünyası’nın çeşitli ülkelerinden popüler sanatçıları bir sahnede buluşturan konserin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, 2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından “Türkçe ve Yunus Emre Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Teşkilat olarak, 2021 yılı boyunca Azerbaycanlı büyük düşünür Nizami Gencevi’yi anma kararı aldıklarını belirten Kaseinov, “Bu kapsamda, yıl boyunca bazı sanatsal etkinliklerle bu iki değerli büyüğümüzün derin manevi ve kültürel hazinesini, dünyanın birçok yerinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle sanatseverler ile buluşturduk. Afrika kıtasından Balkanlar’a, açtığımız sergilerle Yunus’un ve Nizami’nin felsefesini dünya insanlarının beğenisine ve anlayışına sunduk.” diye konuştu.

Türk coğrafyasından 5 ülkeden 200’e yakında sanatçının katılımıyla yapılan konserlerde, Anadolu’da Türk dilinin yaygınlaşmasına önemli katkı sağlayan ve duru bir Türkçeyle yazdığı şiirleri günümüzde de diller ezberi olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı anısına T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ”Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında Türk Dünyası bestecileri tarafından bestelenen yeni müzik eserlerinin prömiyeri yapıldı. Anadolu’nun ünlü ozanı Yunus Emre’nin kalp titreten şiirlerine Türk coğrafyasının farklı bölgelerindeki müzik kültürü ve renkleri kullanılarak yazılan yeni bestelerin yanı sıra sanatseverler, Azerbaycan’ın görkemli şahsiyetlerinden, yazdığı Hamse’si ile ilk hamse şairi olarak tarihteki yerini alan Nizami Gencevi’nin doğumunun 880’inci yılı anısına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ilan edilen ”Nizami Yılı” çerçevesinde, şairin şiirlerine Türk Dünyası önemli bestecileri tarafından yazılan popüler eserler dinleme fırsatını yakaladı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den ünlü ses sanatçılarının katılımıyla düzenlenen turne kapsamında Türk Dünyası’nın değerli solistlerine 3 farklı orkestra eşlik etti. Edirne ve Tekirdağ konserlerinde sahne alan Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, Bursa konserinde sahne alan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya konserinde sahne alan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nı şef olarak Özbekistan’dan Alibek Kabdurahmanov, Türkiye’den Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Eray İnal yönetti.

Konserlerde İlham Nazarov (Kontr Tenor, Azerbaycan), Hosrov Hakan Amiri (Tenor, Azerbaycan) Nazım Sagıntay (Soprano, Kazakistan), Tair Tajigulov (Bass, Kazakistan), Aybek Saralaev (Tenor, Kırgızistan), Ayzirek Momunova (Soprano, Kırgızistan), Nosir Yusupov (Bariton, Özbekistan), Nilgün Kızılcı (Ses Sanatçısı, Türkiye), Çınara Heydarova (Kanun, Azerbaycan), Akerke Tajibayeva (Kıl Kopuz, Kazakistan), Saliya Emilbekova (Komuz, Kırgızistan), Bekzod Turaev (Nay, Özbekistan) ve Süleyman Yardım (Ney, Türkiye) isimli solistler performanslarıyla müzikseverlerin beğenisini kazandı.

TÜRKSOY Daimî Konseyi kararı ile 2022 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa şehrindeki konser TRT Avaz tarafından canlı yayınlandı.