Özbekistan ile Kazakistan’ın ortak tatbikatı, Özbekistan’ın Afganistan sınırındaki Tirmiz’de başladı. Özbekistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 20 Kasım 2021 tarihinde Tirmiz yakınlarındaki askeri alanda Özbekistan ve Kazakistan Kara Kuvvetlerinin katıldığı “Ortaklık-2021” askeri tatbikatı başladı. İki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı askeri geçit töreni düzenlendi.

Tatbikatın açılışında, iki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı askeri geçit töreni düzenlendi. Törende Özbekistan Savunma Bakan Yardımcısı Kadircan Tursunov ve Kazakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kaniş Abubakirov konuşma yaptılar.

İki ülke yetkilileri, yaptıkları konuşmalarda, Özbek ve Kazak Silahlı Kuvvetleri arasındaki karşılıklı askeri bilgi ve tecrübe değişiminin öneminden bahsetti.

Afganistan sınırındaki Tirmiz’de gerçekleşecek tatbikat 24 Kasım 2021’e kadar devam edecek. Bu ortak tatbikatta iki ülke askerleri, karada birlikte hareket etme ve düşmana karşı savaşma, silahlı terörist çeteleri tespit ederek etkisiz hale getirmeyle ilgili tecrübelerini geliştirecek.

2021 Kasım ayının ilk hagtasında iki ülke Kazakistan'ın Jambul mıntıkasında Kalkan-2021 askeri tatbikatını gerçekleştirmişti.