Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak 19 Kasım'da Rusya'yı ziyaret etti.

Özbek ve Rus diplomat ve devlet adamları arasında, Kremlin'de üst düzey görüşmeler yapıldı.

Toplantının başında Vladimir Putin, Özbekistan Cumhurbaşkanını içtenlikle tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki  zaferinden dolayı bir kez daha tebrik ederek gelecekteki çalışmalarında başarılar diledi.

Putin "Özbekistan sadece en yakın komşumuz değil, aynı zamanda müttefikimizdir. Özbekistan'ı bu şekilde algılıyoruz", - dedi Rusya Devlet Başkanı. - "Bizi hem tarihi olarak hem de bugün birçok yönden birbirine bağlayan büyük bir bölgesel devlettir. Bugün Rusya, Özbekistan'ın ticaret cirosunun %18'ini oluşturuyor. Emtia cirosu büyüyor. Pandemiye rağmen geçen yıl ticaret hacmimiz %15'ten fazla arttı. 

Bu gösterge, zor zamanlarda bile işbirliği yaptığımızı ve işbirliğimizin başarılı olduğunu açıkça göstermektedir. Ortak çalışmalarımız bölgesel formatta, eyaletler arası formatta her yöne devam ediyor. Bunlara ekonomi, insani bağlar ve ulaşım altyapısı dahildir. Bu konuda birlikte çalışmamız için çok alan var ve tartışmamız gereken birçok konu var."

Mirziyayev, daveti ve sıcak karşılaması için Rusya Devlet Başkanı'na teşekkür etti. "Son yıllarda ilişkilerimizin büyük ilerlemeler kaydettiğini vurgulamak isterim, bu tür göstergeler daha önce hiç görülmedi. Dediğiniz gibi ticaret büyüyor. Dokuz ayın sonunda beş milyardı, yıl sonunda yedi milyar olacak. Böyle bir rakam ilişkilerimizde daha önce hiç gözlemlenmedi. Başbakanların başkanlığındaki Hükümetlerarası Komisyon çok sıkı çalışıyor - siz onu desteklediniz ve iyi sonuçlar elde ediliyor.

Ziyaret öncesi önemli çalışmalar yapıldı. Üç büyük etkinlik düzenlendi: Bölgesel durum, eğitim ve medya forumları. Sonuç olarak şu anda 14 milyar dolarlık proje yürütülüyor. Özellikle bölgeler arası forum çerçevesinde. Üç yıl önce sizinle bu forumu açtığımızda böyle bir olay yoktu. Sonuç harika: Bölgeler bir araya gelerek işbirliğimize büyük bir ivme kazandırıyor. Bugünkü toplantı, sınır ötesi ilişkileri, ikili işbirliğini, güvenlik konularını ve Afganistan'ı tartışmak için iyi bir fırsattır" dedi.

İki ülkenin cumhurbaşkanları, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa ve ittifaka dayalı ilişkilerin üst düzeye ulaştığını büyük bir memnuniyetle kaydettiler.

Görüşmelerde ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin genişletilmesi üzerinde duruldu.