1995 yılından beri F-35 program ortağı olan Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için yaşanan kriz sonrası Amerika Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından 21 Nisan 2021’de F-35 Programı ortak mutabakat zaptından çıkartıldı.

S-400 füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye'yle ilişkilerin gergin olduğu ABD’de iki senatör, Başkan Biden’dan S-400 satın alması nedeniyle Hindistan’a yaptırım uygulanmamasını istedi. Senatörler, bunun Hindistan’la gelişmekte olan ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulundu.

Hindistan, 2018 yılında 5 adet yerden havaya füze savunma sistemi satın almak için Rusya’yla 5,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Ancak bu sipariş, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) nedeniyle ABD’yle problem yaşanmasına sebep oldu.

Ancak Cumhuriyetçi Partili Teksas Senatörü John Cornyn ve Demokrat Partili Virginia Senatörü Mark Warner, Başkan Biden’a yazdıkları mektupla, Hindistan’a herhangi bir yaptırım uygulanmamasını istedi.

İki senator, Hindistan’a S-400’ler sebebiyle CAATSA yaptırımlarının uygulanmasının ABD’nin  menfaatlerine aykırı olacağı ve ikili ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulundu.