Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin Kültür ve İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Raev'in açıklamasına göre, İstanbul'da düzenlenen Türk Dünyası Uluslararası Medya Forumu  sona erdi.

Medya forumu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti işbirliği ile düzenlendi.

Foruma Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan'dan 300'den fazla medya kuruluşunun temsilcileri katıldı.

Konuşmacılar medyanın dünyadaki yeri, rolü ve yönlerinden bahsettiler; bilgi çağındaki yeni zorluklar hakkında; bilgi entegrasyonu; sosyal medyadaki dezenformasyon. Medyanın en güncel sorunları tartışıldı. Dünyaca ünlü medya uzmanları ve diğer uzmanlar medyadaki ana eğilimler, bilgi teknolojisi ve medya alanındaki yenilikler hakkında düşüncelerini paylaştılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan foruma bir video mesajı ile katıldı. Cumhurbaşkanı, vide mesajındaki konuşmasında bilgi teknolojisinin Türk dünyasının bütünlüğünde, Türk halklarının ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemli olduğu belirten Erdoğan, "Türk dili konuşan devletler, yalan ve dezenformasyon akışına ortaklaşa direnmelidir. Bugün yalanlar ve çarpıtılan mesajlar dünya çapında milyonlarca insanın itibarını geri dönülemez şekilde zedeliyor, travmatize ediyor ve dramlara yol açıyor” dedi.

Forumda bu tür etkinlikleri sürekli olarak düzenleme fikrini ortaya konuldu. Forum katılımcıları, sosyal medyaya ve sosyal konulara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirerek, tek bir Türk TV kanalı oluşturulması konusunu gündeme getirdi. Foruma Kırgızistan'dan 25'ten fazla medya temsilcisinin yanı sıra gazetecilik fakültelerinin dekanları ve seçilmiş üniversite öğrencileri katıldı.

Medya forumunun başlamasından önce Kırgızistan medya temsilcilerinden iki istekte bulunuldu. Forumda Kırgızca konuşun ve mümkünse Kırgız milli kıyafetleri giyin diyen Sultan Raev: "Meslektaşlarımız bununla dikkat çekici bir şekilde başa çıktı. Kırgızistan medyasının temsilcilerinin konuşması derin ve anlamlıydı. Bu, diğer uluslararası medya uzmanları tarafından fark edildi ve kıyafetleri gerçek bir sansasyon yarattı. Kırgız heyeti üyelerinin uluslararası kamuoyu önüne çıktıkları milli kıyafetleriyle, kültürlerine, geleneklerine derin bir saygı ifadesi sergiledikleri, ana dillerinde ve kıyafetlerinde derin, bilinçli konuşmalar yaparak medya temsilcilerimiz, basın mensuplarına vatan sevgisi işaretlerini dile getirdiler. Ne de olsa ulusal dil, ülkenin devletinin, özgürlüğünün ve bağımsızlığının simgesidir” dedi.