Özbekistan'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları belli oldu.

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev'in ezici farkla kazandığını açıkladı. Buna göre Mirziyayev, 24 Ekim 2021 günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 80'ini kazanarak ikinci kez beş yıl için cumhurbaşkanı seçildi.

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zayniddin Nizamhocayev, dün düzenlediği basın toplantısında ilk tesbitlere göre 16 milyon 36 bin 914 seçmenin oy kullandığını, bu sayının toplam kayıtlı seçmen sayısının yüzde 80,8'ine denk geldiğini ifade etmişti.

Özbekistan kanunları gereği sadece siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı gösterebildiği seçimlerde Ekoloji Partisi'nden Narzulla Oblomuradov, Halk Demokrat Partisi'nden Maksuda Vârisova, Milli Şahlanış Demokrat Partisi'nden Alişir Kadirov, "Adalet" Sosyal Demokrat Partisi'nden Behram Abduhalimov ile Liberal Demokrat Partisi'nden yeniden aday gösterilen eski başbakan ve cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev yarışmıştı. Maksuda Varisova ve Alişir Kadirov sırasıyla %6,6 ve %5,5 oyla 2. ve 3. sırayı aldılar.

Özbekistan'da Liberal Demokrat Partinin ve Mirziyayev'in zaferi kutlanıyor.

Seçimi 50'den fazla ülkenin yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Konseyi ve Bağımsız Devletler Topluluğunun aralarında bulunduğu kuruluşlardan 1000'e yakın uluslararası gözlemci takip etmiş, 1700'den fazla yerli ve yabancı gazeteci görev yapmıştı.

Miraman oğlu Şevket Mirziyayev, 1981 yılında Taşkent Sulama ve Islah Enstitüsü'nden mezun oldu. 1996 ve Eylül 2001 yılları arasında Cizzak Vilâyet Hâkimi (Valisi) olarak görev yaptı. Eylül 2001'den Aralık 2003 tarihine kadar Semerkant Vilayet Hâkimliği (Valiliği) görevinde bulundu.

12 Aralık 2003 tarihinde Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından başbakanlığa atandı ve Özbekistan Meclisi'nde güvenoyu aldı.

İslam Kerimov'un vefatı üzerine 8 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Meclisi tarafından seçimlerin yapılacağı tarihe kadar Özbekistan cumhurbaşkanı vekili olarak görevlendirildi. 4 Aralık 2016 tarihinde cumhurbaşkanı olarak seçilmişti.

24 Ekim 2021'de yapılan seçimlerde ikinci kez seçildi.