Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan, Osman Kavala’nın tutukluluğunun sona ermesi için çağrı yapan 10 büyükelçiye ‘Bu ne terbiyesizliktir’ diyerek tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığına talimat verdiğini duyuran Erdoğan, “On büyükelçi bir an önce istenmeyen adam ilan edilecek” ifadelerini kullandı.

Yargıya müdahale anlamına gelen büyükelçilerin “istenmeyen adam” ilan edilmesinden önce haklarında başka tedbirler alınıp alınmayacağı bilinmiyor.

Türk yargısına müdahale niteliğinde açıklama yapan büyükelçiler için bürokratik talep ve işlemlerini yavaşlatıcı uygulamalar da yapılabilir. Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bu büyükelçilerin taleplerine olumlu cevap verilmemesi, üst düzey görüşme ve randevu isteklerinin reddedilmesi gibi tedbirler sınırdışı etme yerine uygulanabilecek karşılıklar arasında düşünülebilir. Gerilimin sürmesi halinde bu tedbirlerin bir ileri aşamasında ise büyükelçileri ‘yok sayma’ da yer alıyor. Son çare ise “persona non grata” (istenmeyen adam) ilan ederek ülkeden çıkarmak.