Azerbaycan ordusu, Laçın’da askeri tatbikat başlattı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 28 yılın ardından Ermeni işgalinden kurtarılan Laçın’da Kara Kuvvetlerine bağlı komandoların tatbikat yaptığını bildirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün yapılan açıklamada Laçın’da tatbikat başlatıldığını dile getirdi. Karabağ’da üçlü ateşkesin ardından Laçın’ın büyük bir kısmı Ermeni işgalinden kurtarılsa da Laçın koridoru halen Ermenistan’ın elinde yer alıyor.

Tatbikat kapsamında, Azerbaycan Kara Kuvvetleri birlikleri, diğer ordu birimleriyle koordinasyonu ve haberleşme konuları denetlendi.

Laçın’da  Eylül 2021’de Azerbaycan ve Türkiye özel kuvvetleri ortak tatbikat yapmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Laçın’daki tatbikatın ortak karar alma ve bu faaliyetleri uygulama anlamında iki ülke ordusunun koordineli bir şekilde çalışmasını amaçladığını kaydetmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, tatbikatın iki ülkenin askeri birliklerinin karşılıklı faaliyetlerini ve komutanların karar verme ile birim yönetimi becerilerini geliştirmeyi amaçladığını bildirdi. Tatbikatta, askerlerin zorlu arazilerde modern savaş ekipmanlarını ve diğer askeri teçhizatı kullanma becerilerini geliştirmeye özel önem verildiği bildirilmişti.

Haber: Azerbaycan Savunma Bakanlığı