Rusya’nın en gelişmiş hava savunma füze sistemi olan S-500 programında ilk teslimat Rusya’nın başkenti Moskova’nın hava sahasını koruyan askeri birliğe yapıldı.

Moskova'nın üzerindeki hava sahası ve merkezi sanayi bölgesi, Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin 15. Havacılık Kuvvetleri Gücü (Özel Amaçlı) tarafından korunuyor. Kaynağa göre, ikinci S-500 alayı, 2022’nin ilk yarısında Rus birliklerine teslim edilecek. Kaynak, tedarik sürecinin “uzun vadeli bir sözleşme” olduğunu da ifade etti. 15. Havacılık Kuvvetleri Gücü, uydular, yörünge birimlerinin kontrolü, uzay gözetimi ve kıtalararası balistik füze (ICBM) fırlatmalarının tespiti gibi görev ve fonksiyonları yerine getirmekte.  Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetleri’nin (VVKO) eski komutan yardımcısı General Vladimir Litvinov, Moskova hava sahasının dış erişimlerini tamamen kapsamak için üçten fazla S-500 alayına ihtiyaç duyulacağını söylemişti.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, 16 Eylül’de en son S-500 Prometey hava savunma sisteminin denemelerini tamamladığını ve ilk fırlatıcı sistemlerin Rus Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiğini söyledi. 20 Temmuz’da Savunma Bakanlığı, Rusya’nın güneyindeki Kapustinyar test sahasında yüksek hızlı bir balistik hedefe karşı test edildiğini bildirmişti.