Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin F-16 savaş uçağı talebi hakkında sorulan bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

Arkadaşlar bu konu tabii malum F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. Bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Biz 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu.

Bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. F-16’ların modernizasyonundan tutun yenilerini almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz. Bu F-35 programı kapsamında ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz.”

Bilindiği üzere Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki F-16 Block 30’ların yapı ve donanım yönünden iyileştirmeleri için çalışmalar devam etmektedir. Komşu ülkelerin modernizasyon ve yeni uçak alımları Türkiye’nin muharip uçak filosunu genişletme çabalarının önemli sebeplerinden birisi olarak görülebilir.

Türkiye’nin ABD’ye 40 adet F-16 Block 70 ile HvKK’daki 80 uçak için Block 70 seviyesine yükseltme için (LOR )talep mektubu gönderdiği iddia edilmişti.

Talebin değeri sıfır uçak sayısı ile modernizasyon kiti sayısı ile yedek parça, bakım ekipmanları, potansiyel silah sistemleri vb. şeyler göz önüne alındığında birkaç milyar doları bulacaktır. Gönderilen talep mektubu, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalından geçtikten sonra Kongre’ye sunulacak.

Reuters’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD’nin Türkiye’ye F-16 teklifinde bulunup bulmadığı sorusunu doğrulamadı ancak Washington’ın herhangi bir mali teklif yapmadığını dile getirdi. Sözcü Price, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Türkiye ile F-35 programına dair anlaşmazlıkların çözümü için istişareler yürüttüğünü de söyledi.

Türkiye’ye verilmeyen F-35 uçakları