Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı basın servisinden bildirildiğine göre Kırgızistan ile Türkiye arasında sanayi ve teknoloji alanında işbirliğini geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan bir mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptı, Kırgızistan Cumhuriyeti Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzayev ile Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından imzalandı. Mutabakat, Ankara'da yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi.

Doskul Bekmurzayev, belgenin işbirliği çıtasını yeni bir düzeye çıkaracağını kaydederek, şöyle konuştu:

“Kırgız heyetine düzenlenen sıcak karşılama için teşekkür ederiz. Bugün ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine temel teşkil edecek bir belgeye imza attık. Bu da sadece ikili ilişkileri derinleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda sektördeki tecrübe alışverişi için de uygun şartlar yaratacak."

Kırgızistan Cumhuriyeti Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzayev, Türkiye'ye yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile de görüştü.

Toplantıda sanayi ve teknoloji alanında ikili işbirliği imkânları ele alındı.

Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzayev, Kırgızistan ve Türkiye'nin stratejik ortaklar olduğunu belirterek sanayi alanındaki işbirliği anlaşmasının karşılıklı ticaret hacminin artırılmasına temel teşkil etmesini umduklarını ifade etti.

Mustafa Şentop da Türk tarafının Kırgız ekonomisinin gelişimini desteklemeye hazır olduğunu söyledi. Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzayev, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile de bir araya geldi.

Taraflar, iki ülke arasında enerji alanında işbirliği konularını ele aldı.