İran ile Azerbaycan iki komşu ülke. İran'da milyonlarca Azerbaycan Türkü ve Türkmen yaşıyor. İki ülke arasındaki gerilim Bakü'nün Tahran'ın baş düşmanı İsrail ile ilişkileri ve İran'ın Ermenistan'a destek mahiyetindeki taşıma faaliyetinin Azerbaycan tarafından kendi sınırları içinde kontrol edilmesi de dahil olmak üzere meseleler nedeniyle artmasıyla birlikte Cuma günü Azerbaycan sınırı yakınında askeri tatbikatlara başladı.

İran devlet medyası, tatbikatların zırhlı ve topçu birliklerinin yanı sıra insansız hava araçları ve helikopterleri içerdiğini söyledi. Birlikler  Azerbaycan ile Poldaşt ve Jolfa sınır kapılarının yakınında tatbikata başladılar.

İran, uzun süredir Azerbaycan'ın İsrail'le silah satın almayı da içeren askeri bağlarını eleştiriyor. Tahran ayrıca Türkiye ve Azerbaycan'daki milliyetçilerin Azeri azınlığı arasında ayrılıkçı eğilimleri körüklemesi konusunda temkinli davranıyor.

İran devlet medyası, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in planlanan tatbikatlar hakkında "sürpriz" dile getirmesinin ardından, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir devletin kendi topraklarında askeri tatbikatlar düzenlemenin ulusal egemenliğinin bir parçası olduğunu söyledi.