Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Necati Demir, efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu iddia etti. Yıllardır mezarı hakkında araştırmaların sürdüğü Alp Er Tunga’nın mezarının nerede olduğu bulundu.

Hürriyet'in gazetesinin haberine göre, Buhara şehrinde uzun süredir araştırma yapan Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu iddia etti.

Prof. Dr. Demir, keşfini şu şekilde açıkladı:

“Türk dünyasına saygı ile duyurumuzdur... Türklüğün ortak atası Alp Er Tunga’nın mezarı Buhara’da tarafımca bulunmuştur. Türk dünyasına selam olsun...”

Mezar hakkında detaylı bir bilgi vermeyen Demir, “Eski Arap ve Fars kaynaklarında Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğu geçiyordu. Bölgedeki tarihçi ve araştırmacılardan da destek aldım. Detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağım.”ifadelerini kullandı.

Kaynaklara göre Semerkand, Farslara (Perslere) karşı uzun süre savaşan Afrasiyab'ın (Alp Er Tunga'nın) şehridir. Alp Er Tunga'nın mezarı da Buhara vilayetindedir.

Semerkand Temürlüler devletinin başşehridir; İpek yolunun merkezidir. Buhara ise Turan yurdunun, Türkistan'ın ve İslam aleminin önemli bir ilim ve eğitim merkezidir.