Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un, 1 Ekim 2021'de Türkmenistan'da ekonominin kapsamlı gelişimini hedefleyen bir dizi taslak belgeyi dikkate alan gıda sistemi konusunda Bakanlar Kurulu toplantısı yaptığı bildirildi. Toplantıda Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, 4-5 Ekim tarihlerinde Özbekistan'a yapacağı resmi ziyaretin hazırlıkları hakkında Gurbanguly Berdimuhamedov'a bilgi verdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Türkmenistan'ı en son Kasım 2019'da  ziyaret etmişti . Ağustos 2021'de iki lider, Orta Asya ülkeleri cumhurbaşkanlarının üçüncü istişare toplantısı vesilesiyle Hazar Denizi'ndeki Avaza Ulusal Turizm Bölgesi'nde bir  araya gelmişti.

Toplantıda önceki anlaşmaların uygulanması üzerinde durulmuş, olumlu büyüme oranlarını sürdürmek için yeni projelerin geliştirilmesi, sınır bölgeleri ile işletmeler arasındaki temasların yoğunlaştırılması gerektiğine dikkat çekilmişti. Aşkabat Anlaşması gereği ülkeler arası bir ulaşım ve transit koridorunun oluşturulması da dahil olmak üzere, Güney Asya ve Güney Kafkasya koridorları aracılığıyla ulaşım ve lojistik altyapısının geliştirilmesi, yeni dış pazarlara erişim beklentileri  ele alınmıştı.

Görüşmenin ardından Shavkat Mirziyayev, Gurbangulı Berdimuhamedov'u uygun bir zamanda Özbekistan'a resmi bir ziyarette bulunmaya  davet etmişti. O ziyaret 4-5 Ekim 2021'de gerçekleşecek.