Bu günlerde Azerbaycan, Büyük Vatanseverlik Savaşı'nın başlamasının birinci yıldönümünü kutluyor. 27 Eylül'de Azerbaycan'da Anma Günü düzenlendi. Azerbaycan'ın büyük zaferi ile sona eren ve Karabağ'ın işgaline son veren Vatanseverlik Savaşı 10 Kasım'da sona erdi. O tarihe kadar ülkemizde çeşitli etkinlikler devam edecek. Bu bizim Hafızamız, aynı zamanda bir gurur ve onur günüdür. Azerbaycan nihayet 30 yıllık işgal altındaki topraklarını düşmanın pençelerinden kurtardı. Her zaman barışın, işbirliğinin ve istikrarın destekçisi olan ülkemiz, bugün bölgesel ilişkiler kurma ve bir barış anlaşması imzalama niyetini dile getirmiş ve ıygulanabilir öneriler ortaya koymuştur.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'nin Anadolu Ajansı ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, hem Karabağ'daki savaş ve yeniden yapılanma çalışmaları, hem de komşu ülkelerle bölgesel bağların ve ilişkilerin kurulması hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Devlet başkanı, BM Genel Kurulu'nun 76. oturumunda yaptığı konuşmada ve "National Oborona" dergisine verdiği röportajda yukarıda belirtilen konulara da değindi. Cumhurbaşkanı Karabağ sorununun geçmişte kaldığını ve Azerbaycan'ın bölgede barış, istikrar ve işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgilendiğini tekrar ifade etti.

"Bütün bölgede barış istiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği 3+3 platformunun bunu yapmanın en iyi yolu olabileceğini düşünüyorum. Ancak Ermenistan henüz kabul etmedi. Şimdi Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından dile getiriliyor. Ermenistan Azerbaycan destekledi, Rusya destekledi, İran destekledi ama Ermenistan karşı çıktı Karşı çıkan Ermenistan şimdi Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmek istediğini ilan ediyor. Normalleşmek istiyorsanız önce bu öneriye olumlu cevap vermelisiniz O halde başka bir çelişki, yani bir yanlış anlama vardır.”

Devlet başkanı, koridorların açılmasına da dikkat çekti ve üçlü açıklamada, Azerbaycan'ın ana kısmı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bir bağlantı olması gerektiğini belirtti.

Bu arada Ermenistan'daki durum hala gergin, üzücü ve umutsuz. Savaşın birinci yıl dönümü bu ülkede bir bunalım ve kafa karışıklığı içinde geçiyor. Devlet başkanı Azerbaycan halkının şehitlerin ruhlarına ne kadar değer verdiği, 27 Eylül'de ülkede düzenlenen anma etkinliklerinde bir kez daha ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve Emine Hanım, Mehriban Aliyeva'nın da katılımıyla gerçekleştirilen şehit portreleri ile başkentte şehitlerin ruhuna saygı, onların yerinin her zaman başımızın üstünde olduğunu gösterdi. Ermeni toplumunda hayal kırıklığı devam ediyor, bugünden yarına umut yok, ülkede protestolar düzenleniyor. Ülkedeki aydınlar, siyaset bilimciler ve medya temsilcileri, Ermenistan'ın ağır yenilgisinde asıl suçlunun Başbakan Nikol Paşinyan olduğuna inanıyor. Tanınmış Ermeni blog yazarı ve askeri araştırmacı Aram Gevorgyan, yenilgileri halkın yüz karası olarak nitelendirdi: "Tam bir yıl önce bugün kaos başladı. Savaş 44 gün sürdü ama biz hala savaştayız. Vatansızlığa, askerlerin hatırasını inkar edenlere, akrabalarının kanını satanlara, kara para aklayanlara karşı mücadele sürüyor. Tam bir yıl önce Ermeni halkının tarihinde utanç verici bir sayfa açıldı.Ermenistan tarihinde ilk kez halk savaşlarda öldürülen oğullarından vazgeçti.Tarihimizde ilk kez, Halk Karabağ'dan vazgeçti... Tam bir yıl önce bugün Ermeni halkının utancı başladı."

Ermenistan Başbakanı adayı Vazgen Manukyan'ın sözcüsü Ani Gasparyan da halkın aşağılanmasından şikayet etti. "Tam bir yıl önce, tarihimizin en trajik ve utanç verici sayfalarından biri olan Ermenistan'ın ve Ermeni halkının gerilemesi başladı. Savaşın başlamasından bir yıl sonra, bu trajedi ve utancın suçluları sadece cezalandırılmakla kalmıyor, aynı zamanda Ermeni halkının da gerilemesi başladı. Devleti ve milleti mağlubiyet halinde tutmaya devam ediyorlar. Milletimiz bu rezaleti kabul etmeyecektir. Devlete ve millete otoritenizi dayatmayın. Ve geçici olduğunuzu da unutmayın. devletin başında.

Ermenistan'ın bir çıkış yolu var: Azerbaycan ile bir barış anlaşması imzalamak, bölge ülkeleriyle işbirliği yapmak, iletişimleri açmak. Cumhurbaşkanı röportajında ​​stratejik bir bakış açısıyla geleceğe barış prizmasından yaklaştığımızı belirterek, "Çünkü artık savaş olmamasını istiyorum. Her halükarda intikamcı eğilimler olursa savaş başlatmayacağız" dedi. Ermeni tarafında ortaya çıkmasın."

Azerbaycan'ın tutumu açık ve iyi biliniyor ve Ermenistan'ın gerçek adımlar atmasının zamanı geldi. Bu fırsatı nasıl kullanacağını zaman gösterecek.