HİSAR O+ hava savunma füze sisteminde kabul testleri Ekim 2021 içerisinde başlayacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2011 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile ana yüklenici Aselsan arasında HİSAR Hava Savunma Sistemlerine yönelik sözleşme imzalanmıştı. İcra edilecek kabul testlerini takiben Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na HİSAR O+ hava savunma füze sistemleri teslim edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, HİSAR A+ Hava Savunma Füze Sisteminin tüm unsurlarıyla teslim edildiğini, harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sisteminin ise seri üretime geçme aşamasına geldiğini açıklamıştı. Hisar O+ Hava Savunma Sistemi seri üretim sözleşmesi imzalanırken teslimatların 2024 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Yerli ve Milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek. HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem, Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze ve RF Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

HİSAR-O sistemi standart olarak batarya seviyesinde 18 (3 atıcı araç), tabur seviyesinde 54 (9 atıcı aracı) önleme füzesi bulundurmaktadır. Savaş uçağı tespit ve takip mesafesi 40-60 km olan sistem 60 hedefi takip edebilmektedir.