Suriye’de IŞİD tarafından yakılarak öldürülen askerler Fethi Şahin ve Sefter Taş için “fetva” verdiği iddia edilen Suriyeli Jamal Abdulrahman Alwi yeniden gözaltına alınmış.

Halk TV’de yer alan habere göre; İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD’in 2016’da iki askeri şehit etmesine ilişkin soruşturması kapsamında, olayın emrini verdiği iddiasıyla Jamal Abdulrahman Alwi’yi yakaladı. Suriye’de IŞİD tarafından yakılarak şehit edilen askerler Fethi Şahin ve Sefter Taş için “fetva” verdiği iddia edilen Suriyeli Jamal Abdulrahman Alwi gözaltına alınmış.

Zanlı 18 Haziran 2020’de gözaltına alınmış ve hakkında silahlı terör örgütü yöneticiliği yapmak suçundan dava açılmıştı. Jamal Abdulrahman Alwi yargılama sürecinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış.

İki askerin şehit edilmesine ilişkin soruşturma dosyası ise Kilis Cumhuriyet Başsavcılığından yetkisizlik kararıyla Gaziantep’e gönderilmiş.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Alwi’nin Gaziantep’te kuşçu dükkanı işlettiğini yazmıştı. Bu haberin medyada ve sosyal medyada yayılması üzerine Alwi yeniden gözaltına alınmış.

İktidar partisi yöneticilerinden Şamil Tayyar’ın görüştüğü yetkililer, tutuksuz yargılamanın sebebi “delil yetersizliği” demişler.