İngiltere, ABD ve İngiltere'nin gözetimi altındaki kıta ülkesi Avustralya, nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını da içeren bir savunma anlaşması yaptıklarını açıkladı. Anlaşma ile mümkün olan en kısa sürede, Avustralya'nın nükleer denizaltıya sahip olması amaçlanıyor. Avustralya 8 adet nükleer denizaltı sahibi olmayı planlıyor.

Çin anlaşmayı kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, anlaşmayla ABD ve İngiltere'nin Avustralya'ya nükleer teknoloji desteği vermesinin "büyük bir sorumsuzluk" olduğunu söyledi. Çin'in Washington Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: "Üçüncü ülkelerin çıkarlarını hedef alan dışlayıcı bloklar kurulmamalı. Üç ülke özellikle de, Soğuk Savaş dönemi düşünce şeklinden ve ideolojisinden kurtulmalı."

Avrupa Birliği de kendilerinden habersiz yapılan anlaşmadan rahatsız oldu. Fransa da anlaşmaya tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Avustralya'nın bu anlaşmanın ardından Fransa ile daha önce yaptığı bir denizaltı imalatı sözleşmesinden çekilmesini "Sırtımızdan bıçaklandık" sözleriyle eleştirdi. Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de anlaşmayı medyadan öğrendiğini ve büyük bir hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

İngiltere hükümeti, bunun çok önemli bir savunma anlaşması olduğunu söylüyor. Üç ülke lideri, bu anlaşmanın önemini göstermek, işbirliği açıklamasının yapılacağı video konferansta birlikte yer aldı. Anlaşma aynı zamanda, Hint-Pasifik bölgesinin İngiltere ve ABD için artan önemini de gösteriyor. Bu anlaşmanın iki ülke için sonuçları olacak. Birinci etkisi, dizel elektrikli denizaltı filosu yapımı için Avustralya ordusu ile anlaşma imzalamış olan NATO müttefiki olan Fransa'ya olacak. O anlaşma artık öldü. İkincisi ise Çin. İngiliz yetkililer, her ne kadar bu savunma anlaşmasının herhangi bir ülkeye karşı olmadığında ısrar etse de, İngiltere hükümeti anlaşmanın, bu bölgede güvenlik ve istikrar ile yasalara bağlı düzeni korumakla ilgili olduğunu söylüyor. ABD, İngiltere ve Avustralya'nın, Hint-Pasifik bölgesinde giderek artan Çin askeri varlığından ortak bir endişe duydukları sır değil.

Üç yıl önce öğrenilen bir projeye göre ABD’nin denizaltı filosunu Columbia sınıfı yeni denizaltılarla güçlendirme planlarına göre yeni nesil araçların Ohio sınıfı denizaltıların yerine geçmesi bekleniyordu. Columbia projesinin kapsamında yapımı planlanan 12 denizaltıdan ilkinin 2028'de ABD donanmasında göreve başlaması bekleniyor. 170 metre uzunluğu ve 20 bin tonun üzerindeki ağırlığıyla Columbia sınıfı denizaltıları, kamuya açık verilere göre 11 bin kilometreyi aşan mesafeleri kat edebilen 16 adet 4. nesil Trident II balistik füzeleriyle donatılacak. 42 yıl hizmet süresi olacak Columbia'ların kademeli olarak 30 yılı aşkın süredir hizmette bulunan Ohio tipi denizaltılarının yerine geçmesi bekleniyor. Yeni nesil denizaltıların hem erkeklerin, hem de kadınların konforlu bir şekilde görev yapabilecekleri dünyanın ilk denizaltıları olma özelliği de dikkat çekiyor. Columbia'lar kadın personele özel tuvalet ve duş bölümleriyle ve türlü gereçlerle donatılacak, mekanik sistemlerinin birçoğuyla çalışılması içinse çok daha az fiziki güç gerekecek.