Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı E. Orazgeldiyev, mevsimlik tarım işçiliğinin ilerlemesinin yanı sıra Türkmen-Özbek Ticaret, Ekonomik, Bilimsel, Teknik ve Kültürel İşbirliği Ortak Komisyonu'nun yaklaşan toplantısına yönelik hazırlıklar hakkında bilgi verdi. .

Şu anda Türkmen-Özbek işbirliği niteliksel olarak yeni bir seviyeye ulaştı ve bir dizi alanı kapsıyor. Bu bağlamda, Türkmenistan ve Özbekistan arasında çeşitli alanlarda işbirliği, çağın gereklerine ve iki ülkenin muazzam potansiyeline uygun olarak kapsamlı bir şekilde geliştirilmektedir. Hükümetlerarası komisyonun bir sonraki toplantısında, bir dizi alanda karşılıklı yarar sağlayan ikili anlaşmalara varılacak. Bu grubun başarılarında oynayacağı önemli bir rol vardır. Bu, iki ülke arasındaki dostane ve iyi komşuluk ilişkilerinin uyumlu bir şekilde gelişmesini sağlayacak.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, devlet düzeyinde uluslararası işbirliğinin ve iyi komşuluk ilişkilerinin önemini vurguladı ve Türkmen-Özbek Ticaret, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik ve Kültür Ortak Komisyonu'nun bir sonraki toplantısına hazırlıkların önemini vurguladı. İşbirliği. Bu, kardeşçe Özbekistan ile verimli ilişkilerin geliştirilmesi için özellikle önemlidir.

Bugün dostluk, kardeşlik ve iyi komşuluk ilkelerine dayanan ve ülke ekonomisinin birçok sektörünü kapsayan çok taraflı Türkmen-Özbek ilişkileri dinamik bir nitelik taşımaktadır. Zirveler ve görüşmeler sırasında varılan anlaşmalar, iki ülke arasında karşılıklı yarar sağlayan siyasi, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan umut verici planlar var.

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ve Başbakan Yardımcısı, Türkmen-Özbek Ticaret, Ekonomik, Bilimsel, Teknik ve Kültürel İşbirliği Ortak Komisyonu'nun bir sonraki toplantısında görüşülecek konular ve önümüzdeki hafta varılacak anlaşmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Türkmenistan Devlet Başkanı başkanlığındaki hükümet heyetinin Özbekistan Cumhuriyeti'ne yapacağı ziyarette Türkmen lider, varılan anlaşmalara ilişkin ilgili belgelere dair özel talimatlar verdi.