El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Hükümet, kripto para birimini tanıtmak için ulusal dijital cüzdana kaydolacak her bir vatandaşa 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin verileceğini duyurdu.

Yeni yasaya göre Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak. Ülkede 3 Bitcoin yani yaklaşık 155 bin dolar yatırım yapan yabancılara ise oturma izni verilecek.

Öte yandan Bitcoin bu önemli günün sabahında yüzde 1.8 yükselişle 52 bin 600 dolara ulaştı.

El Salvador, Orta Amerika'da yer alan yaklaşık 7 milyona yakın nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras'la komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur.

El Salvador, Amerika kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir. Başkenti San Salvador'dur ve  bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir. Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti'dir.

El Salvador 1892 yılından 2001 yılına kadar Kolon adı verilen yerel bir para birimi kullanmaktaydı. 2001 yılına gelindiğinde Merkez Bankası rezervlerine ABD doları ekledi ve para birimi olarak ABD dolarına geçildi.

9 Haziran 2021 Çarşamba günü ise meclisten geçen bir genelge ile Amerikan Doları'nın yanında kripto para olarak bilinen Bitcoin'in de para birimi olarak kullanılması 62'ye 19 kabul oyu ile yasa olarak geçti.

El Salvador dünya ülkeleri arasında kripto parayı resmi para olarak kullanan ve Merkez Bankası rezervi yapan ilk ülke olmuş oldu.