Japonya'da Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen Moderna koronavirüs aşılarında bulunan yabancı bir maddenin paslanmaz çelik parçacıkları olduğu ortaya çıktı. Ülkede aşının dağıtımını yapan Japon şirketi Takeda açıklamada sorumluluğun Moderna'da olduğunu bildirdi.

İlaç Takeda tarafından test edildi. Denetim sonuçlarına göre, "üretim ekipmanlarının montajı sırasında meydana gelen bir arıza nedeniyle aşıya paslanmaz çelik partiküllerin karıştığı" belirlendi. Açıklamada, paslanmaz çeliğin kalp kapakçıklarında, eklemlerde, metal dikişlerde ve tutturucularda kullanıldığı, dolayısıyla partiküllerinin vücuda gönderilmesinin büyük bir risk oluşturmadığı belirtildi. Bununla birlikte, Japon Sağlık Bakanlığı tarafından ülkede birkaç parti Moderna aşısının kullanımı ihtiyati tedbir olarak durduruldu.

Ağustos ayının sonlarında, Japonya'da Moderna aşısının bir partisinde yabancı maddeler tespit edildi. 39 adet açılmamış ampulde boyutu birkaç milimetreden büyük olmayan siyah parçacıklar buldu. O zamana kadar, bu serideki aşılarla yarım milyona kadar insan aşılanmış olabilirdi.

Ülkede iki kişi enjeksiyondan kısa bir süre sonra öldü, ancak ölümleri ile aşı arasında bir bağlantı bulunamadı. Ancak resmi soruşturma sürüyor.

Olay sonucunda Japon Sağlık Bakanlığı, İspanyol ilaç firması Rovi SA'nın işletmelerinden üç parti halinde 1,63 milyon doz Moderna aşısının kullanımını güvenlik gerekçesiyle askıya aldı. Her üç parti de bir üretim hattında, aynı zaman diliminde üretildi. Japonya'ya teslim edildikten sonra 863 aşı merkezine dağıtıldılar. Yabancı partiküllerin bulunması nedeniyle bu merkezlere yeni aşı dağıtımı yapılacak.

Kaynak: daryo.uz