Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi Başkanı Leyla Abdullayeva, Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın RIA Novosti'ye verdiği röportajı yorumladı.

Abdullayeva, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ın Rusya'nın RIA Novosti haber ajansına verdiği bir röportajda Erivan'ın tutumunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Azerbaycan'a karşı toprak iddialarını yansıttığını tekrarladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Azerbaycan'ın sınırları içindeki topraklarında saldırgan ayrılıkçılığı kışkırtarak, "barış ve güvenlik stratejisinin" sahtekarlıktan başka bir şey olmadığını ve ülkenin henüz saldırganlık politikasından vazgeçmediğini açıkça ortaya koyuyor. Yeni Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın dikkatini, Azerbaycan'ın uluslararası hukukun gereklerine uygun olarak toprak bütünlüğünü sağladığına ve taraflarca imzalanan açıklamaları uygulama zamanının geldiğine çekiyoruz. Bu gerçeği anlamak Ermeni tarafının çıkarınadır, çünkü ülke sonunda yalanlara ve fantezilere bir son verebilir ve gelecekteki kalkınma ve ilerlemeye odaklanabilir.

Ülkemiz, ilişkilerin uluslararası hukuk ilkeleri temelinde normalleşmesine desteğini defalarca dile getirmiştir. Ermeni tarafının intikamcı açıklamaları ve davranışları, ülkenin uluslararası hukuk ilkelerine dayalı bir komşuluk politikasına henüz hazır olmadığını gösteriyor” dedi.