Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kıbrıs'ta iki devletli çözüm" ve 'Kapalı Maraş' bölgesinin bir kısmının açılmasına yönelik açıklamalarını kınadı.

BMGK, kınama mesajında Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde çözüm çağrısı” yapıldı.

Açıklamada Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta Türk ve Kıbrıslı Türk liderlerin yaptığı açıklamaları kınar. Güvenlik Konseyi, eski kararlarını ve açıklamalarını ihlâl eder nitelikteki tek taraflı adımlarla ilgili derin endişe duymaktadır” ifadeleri yer aldı.

Mesajda, yapılan bütün faaliyetlerin durdurulması ve Maraş bölgesinde Ekim 2020’den bu yana atılan adımların geri çekilmesi uyarısında da bulunuldu.

BMGK’nın çağrısında“BMGK kararlarının uygulanması, Maraş’ın BM yönetimine verilmesi” çağrısı da yapılıyor.

Güvenlik Konseyi’nin bu kararı açıkça Rum tarafına destek niteliği taşıyor. Konsey Türk tarafının kendi aleyhine olan Annan planını kabul ettiğinde daha büyük tavizler bekleyen Rum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın planını reddettiğinde bile böyle bir karar almamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, karara ilişkin açıklama yaparak BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan başkanlık açıklamasını ve çeşitli ülkelerden gelen temelsiz iddiaları ve adadaki gerçeklikle uyumsuz açıklamaları reddediyoruz” dedi.