Azerbaycan milli kahramanı Mübariz İbrahimov’un topraklarının müdafaası için şehadet mertebesine yükselişinin yıl dönümünde, Savunma Bakanlığı heyeti kahramanımızın mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Anma töreninde konuşan Albay Aydın Ayyubov, Azerbaycan’ın tarihsel olarak kahramanları ile ayırt edildiğini belirterek, Mübariz İbrahimov’un kanında yüksek bir kahramanlık ve mücadele duygusu olduğunu vurgulayarak, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın 44 günü boyunca bunu bir kez daha ispat etti.

MÜBARİZ İBRAHİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri ve Azerbaycan milli kahramanı, tam adı ile Mübariz Ağakerim oğlu İbrahimov, 7 Şubat 1988’de Azerbaycan’ın Bilesuvar şehrinin Aliabad köyünde doğdu. 1994 yılında Aliabad köyü Şehit M. Piriyev İlkokulu’nda başladı ve 2005 yılında da lise öğretimini tamamladı.
Aynı sene askerî görevini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliğinde sürdürdü. 2007 yılında askerî hizmetini Çavuş rütbesiyle tamamladı. Bir müddet sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009 yılının Ağustos ayında Astsubay Çavuş oldu.

Mübariz İbrahimov, 2010 yılının 18 Haziran’ı 19 Haziran’a bağlayan gecesi saat 23.30 sularında, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın Terter cephesinde tek başına girdiği çatışma sonrası şehit düştü. Aralarında rütbelilerin de olduğu 45 Ermeni askerini öldüren İbrahimov, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpıştı. Ermeni destek kuvvetleri ile tek başına 5 saat çarpışan kahraman Uzman Çavuş Mübariz, sabaha karşı şehit oldu.

Ermeniler yaşadığı şoktan sonra sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirdi ve şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne 2 ay teslim geç teslim etti. Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile öylesine korktular ki ellerini bağladılar ve şehit Mübariz’in cansız bedenine yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayımladılar.

Azerbaycan Devleti, aynı yıl 22 Temmuz’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Astsubay Çavuşu Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan etti.

Azerbaycan ordusu ise 4 Ekim 2020’de topraklarını işgalden adım adım temizlediği sırada; 45 Ermeni askeri etkisiz hale getiren kahraman İbrahimov’un bastığı Ermeni karakoluna Azerbaycan bayrağı dikti.