Koronavirüs ile mücadele kapsamında en etkili silahlardan biri olan BioNTech aşısı, pandeminin bitmesi için hepimizi umutlandırdı. BioNTech aşısı olan vatandaşların en belirgin şikâyeti ise kol ağrısı oluyor.

BioNTech aşısı olanların aşıyı yaptırmasının ardından kol ağrısı çektiği gözlendi. Kola iğne batırılmasından dolayı hafif ve orta şiddette bir ağrı uzmanlarca normal kabul ediliyor. Yan etki(ler) genellikle 12 ila 24 saat arasında ortaya çıkıyor. Bunlar çoğu zaman aşının virüse bağışıklık geliştirdiğinin işareti. Genel olarak yaşlılar daha az yan etkiye maruz kalıyor. Çünkü yaş ilerledikçe bağışıklık sisteminin dış etkenlere karşılık verme gücü de zayıflıyor. BioNTech aşısında ikinci dozdan sonra ilkine göre daha bitkin hissetmek normal. Çünkü ikinci doz, bağışıklık sisteminde birinci dozla sağladığı karşılık verme gücünü daha da artırıyor.

Aşı, vücudumuza koronavirüse karşı antikor ürettiriyor. Ancak bağışıklık sistemimiz, aşı maddesini gerçek bir enfeksiyondan ayırt edemediği için vücudu korumak amacıyla iltihaplı kimyasallar salgılıyor. Bu da ateş, kas ağrısı, halsizlik ya da baş ağrısına yol açabiliyor.

Ağrımız olduğunda birçok insan ağrı kesiciye başvuruyor. Aşı olduktan sonra koldaki ağrıyı dindirmek için ağrı kesici kullanmak isteyenleri uzmanlar uyarıyor. Bazı bilim insanlarına göre aşı olduktan sonra ağrı kesici almamak gerekiyor. Ağrı kesici aşının etkinliğini düşürebileceği iddia ediliyoriddia ediliyor. Bu sebeple  dayanılamayacak bir ağrınız olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız öneriliyor.

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.

Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas veya eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.