2012 yılında çıkarılan bir yasa ile nüfusu 2 binin altında olan beldeler köye dönüştürüldü. Belde olma hakkını 14 kişi ile kaybeden Güney'de, bu tarihten itibaren mücadele başladı. Sonuçta belediye vasfını tekrar kazanan Güney Beldesinde seçimler yapılacak. Pazar günü seçim var?

Afyonkarahisar’ın Güney beldesi, yeniden belediye statüsü kazanmasının ardından 6 Haziran’da yapılacak seçime hazırlanıyor.

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney Beldesi, nüfus bakımında azalması nedeniyle köy statüsüne indirilmişti. Bu kararın ardından belde statüsünü kaybeden Güney halkı, verdiği mücadele sonucunda yeniden belde olma hakkı elde etti. Ancak belediye başkanları henüz seçilmedi. Seçim yapılıncaya kadar Sinanpaşa Kaymakamı 29 yaşındaki Kübra Demirer, Belediye Başkanı olarak görevlendirildi.

2011 yılında nüfusu 2 binin altında kaldığı için belde statüsünü kaybeden Güney, yaklaşık iki kilometre yakınında bulunan Çalışlar Köyü’yle referandum yoluyla birleşti. Hukuki süreç sonunda yeniden belde olmaya hak kazandı. Uzun yıllar muhtar tarafından yönetilen belde halkına göre bu süreçte sağlıklı bir hizmet alınamadı. Eczanenin olmadığı, telefonun çoğunlukla çekmediği, en yakın bankamatiğin 10 kilometre ötede olduğu beldenin ulaşım, altyapı, istihdam ve su olmak üzere hali hazırda çok sayıda sıkıntısı bulunuyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesi Güney Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği için ara seçim yapılmasına yönünde aldığı karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan kararda, seçiminin 6 Haziran 2021'de yapılacağı belirtildi. YSK, Siyasi Partiler Kanunu'na uyan partilerin, yapılacak seçime girebileceğini aktardı. YSK'nın yayımladığı kararda;

Adalet ve Kalkınma Partisi,

Anavatan Partisi,

Bağımsız Türkiye Partisi,

Büyük Birlik Partisi,

Cumhuriyet Halk Partisi,

Demokrasi ve Atılım Partisi,

Demokrat Parti,

Demokratik Sol Parti,

Genç Parti,

Halkların Demokratik Partisi,

Hür Dava Partisi,

İyi Parti,

Milliyetçi Hareket Partisi,

Muhafazakar Yükseliş Partisi,

Saadet Partisi, Sol Parti,

Türkiye Komünist Partisi,

Vatan Partisi,

Yeniden Refah Partisi'nin seçimlere girebileceği belirtildi.

Şu ana kadar Güney beldesinin belediye başkanlığı için

AK Parti'den Erol Karabacak,

CHP'nden Faruk Özkan,

İYİ Parti’den İsmail Enes Kamburoğlu,

Saadet Partisi’nden Hamza Gümüşkanat,

Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) Süleyman Çağlar,

Yeniden Refah Partisi’nden Ayşe Karakaya,

Gelecek Partisi’nden Osman Aydepe,

Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Sunay Akarsu aday oldu.

Seçim günü sandıklarda yapılan son genel seçimde ilk 5’e giren AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi’nden sandık görevlileri bulunacak. 

Seçime hazırlanan Güney,  geçen bir ayda yıllar yılı hiç görmediği kadar ilgiyle karşılaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başta olmak üzere çok sayıda hükümet yetkilisi kampanya sürecinde beldeyi ziyaret etti. Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun da seçim için beldeye geleceğini söyleyen Güneyliler, “Bu seçimi dünya takip ediyor. Şu bir ayda hayatımızda görüp görebileceğimiz bütün siyasetçileri Güney’de gördük” ifadelerini kullanıyor.

Medyaya yansıyan seçim vaatlerinin en babasını iktidar partisinin eski milletvekili Halil Ürün yapmış. AKP Afyonkarahisar eski Milletvekili Halil Ürün seçim çalışmaları kapsamında Güney Beldesi'nde vatandaşlarla bir araya gelmiş. Burada açıklamalarda bulunan Halil Ürün, herkesin gözünün Güney seçimlerinde olduğunu belirterek diğer partilere oy verecek olan seçmenlere çağrıda bulunmuş.

— Herkesin gözü burada. Bakın yemin ediyorum Allah korusun biz kaybedersek bunlar ne diyecek biliyor musunuz? Reise ‘senin partin bitiyor' derler.

— Erdoğan bana göre dünyada yaşayan en büyük liderdir. Şurada 3 yıllık belediye başkanlığı için Cumhurbaşkanımızı nasıl mahkûm ederiz. BBP adayına da selamımı söyleyin, bu işe bu kadar asılmasınlar.

— Saadet Partisi'ne oy vermeyi düşünen kardeşlerime söylüyorum, konu Güney seçimi değil. Burada olay daha büyük bir şey. Burada sizin verdiğiniz oylar her şeyi etkileyecek. Biz siyaseti bu ülkeye hizmet etmek için yapıyoruz. Zaten yol, su, elektrik vs. hepsi yapılıyor. Şimdi BBP'den belediye başkanı olunca ne yapacak? Yine biz yapacağız.

Kendilerine oy verilmesi durumunda beldeye hizmet edeceklerini söyleyen Ürün, “Tayyip Erdoğan'ı mahkûm edersek, milletvekillerimiz ve bakanlarımız boyunu bükülürse sen gidip de ne isteyeceksiniz? İl Başkanımız, ilçe başkanımız ve belediye başkanlarımız sürekli burada. Bu arkadaşı mahkum ettikten sonra nasıl yanına gidip bir şey isteyeceğiz. Akıllı olmak lazım. Kimse bize oy vermek zorunda değil ama bize oy verirlerse hizmet etmek mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesinin sitesinde yer alan habere göre vaatler bunlarla da bitmemiş. Seçmenlerin kendilerine oy verebilmesi için izlenecek ikna metotlarını da açıklayan Halil Ürün, "Konu Türkiye önceliğinde çok önemli. Lütfen bizi ite köpeğe yem etmeyin.  Bu seçimin Türkiye ve dünya bağlantısı var. Bunu nasıl yapacağımızı da söylüyorum. Lütfen bizi ite köpeğe yem etmeyin. Bütün kırgınlıkları bırakacağız. Tek tek her seçmenle ilgileneceğiz. Nazlanacağız, yalvaracağız. İşi olanın işini göreceğiz. Paraya ihtiyacı olan varsa para da verin. Verin kardeşim borç verin, hibe verin bir şekilde insanların gönüllerini alın” şeklinde konuşmuş.

İt ve köpek eş anlamlı kelimeler ancak rakiplerin böyle vasıflandırılması küçücük bir beldede bile siyasetin kalitesinin ne kadar düştüğünün acı bir göstergesi...

Kendisine mahsus selam gönderilen Büyük Birlik Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Süleyman Çağlar, Güney'de partisinden belediye başkan adayı olmak için, partisindeki görevinden istifa etti.

İşte Çağlar’ın açıklaması:

"Bildiğiniz gibi Güneyliler olarak 2011 yılında belediyemizin nüfusuna sahip çıkamamış ve 2 binden aşağı düşürmüştük. Bu sebeple belediyemiz kapatılmıştı ...

   2012 yılında komşumuz Çalışlar köyünün Referandumla Güney’e katılması sonucu nüfusumuzu tekrar tamamlayarak mahkeme yoluyla ve iç işleri bakanlığının onayıyla belediyemize yedi yıl aradan sonra yeniden kavuştuk.

  6 Haziran 2021 tarihinde Güneylilerin ve Çalışlarlı koşularımızın bayramı yani seçimi vardır.

Bendeniz de 15 yaşımdan beri hayalini kurduğum Güney Belediye başkanlığına adayım...

Bu sebeple yedi yıldır büyük bir şerefle ve gururla yürüttüğüm Büyük Birlik Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı görevinden Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu gereği Adaylığım nedeniyle istifa ettiğimi belirten dilekçemi BBP MKYK üyesi Cemil Çoker başkanıma sundum...

Güneyli ve Çalışlarlı vatandaşlarımızın 6 Haziran’da omuzlarımıza yükleyecekleri bu ağır görevin ve emanetin bilincindeyim.Haktan ve adaletten ayrılmayacağıma şimdiden söz veriyorum.

Önümüzde ki hafta içi aday adaylığı müracaatımızı yapacağız.

Biz seferle yükümlüyüz. Zaferi nasip edecek Yüce Allah’tır, düsturuyla mücadelemize devam edeceğiz inşaallah. Şimdiden dua ve desteklerimize talibim."