Kazakistan Senatosu Sözcüsü Mavlan Aşimbayev’in resmi bir ziyaret için Özbekistan’a geldiği ve burada meslektaşı Âlî Meclis’in (Yüce Meclis) Senato Başkanı Tenzile Narbayeva ile görüştüğü bildirildi.

Taşkent’teki görüşmede taraflar, Kazak-Özbek ikili ilişkilerinin yüksek gelişme hızına dikkat çektiler ve bunu daha da derinleştirmenin önemli olduğunu vurguladılar.  Kazakistan senato sözcüsü Aşimbayev, “Kazakistan, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarının daha da derinleştirilmesine büyük önem vermektedir. İki ülke güvenilir stratejik ortaklar ve müttefiklerdir.”

Mavlan Aşimbayev toplantıda yaptığı açıklamada, “devlet başkanlarımız tarafından oluşturulan devletlerarası yüksek dostluğu korumak ve Kazakistan ile Özbekistan arasında parlamentolar arası işbirliğini teşvik etmek çok önemlidir” dedi. Sözcü Aşimbayev’e göre, mevcut ziyaretin hedeflerinden biri, Kazak ve Özbek parlamentolarının üst meclisleri arasındaki işbirliği için kurulan özel komisyonun çalışmalarını hızlandırmak.

Özbek tarafı ise, parlamenterlerin ortak çalışmasının Kazak-Özbek stratejik ortaklığının ve kapsamlı etkileşimin daha da güçlendirilmesini teşvik edeceğine olan güvenini dile getirdi. Tenzile Narbayeva, “Siyasi, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda işbirliği güçlü bir şekilde büyüyor” dedi.

Toplantının ardından Mavlan Aşimbayev ve  Tanzila Narbayeva, Kazakistan ve Özbekistan senatoları arasında 2021-2022 İşbirliği Yol Haritası ve diğer belgeleri imzaladılar. Taraflar, imzalanan belgelerin iki ülke arasındaki parlamentolar arası işbirliğinin geliştirilmesine ve derinleştirilmesine yeni bir hız kazandıracağına inandıklarını belirttiler.

Dün (2 haziran 2021) de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömet Tokayev, resmi bir ziyaret için Kazakistan’a gelen Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’u kabul etmişti.

Cumhurbaşkanı’na göre bu, en üst düzeyde aktif bir diyalog, hükümet düzeyinde yakın temaslar ve iki ülke arasındaki çok yönlü bağları güçlendirme arzusu işleri kolaylaştırılıyor. “Ülkelerimiz arasındaki işbirliği, Özbekistan ziyaretim sırasında değerli meslektaşım Şevket Mirziyayev ile yaptığım görüşmelerde varılan anlaşmalar doğrultusunda çok başarılı bir şekilde gelişiyor. Kardeş komşumuz Özbekistan ile işbirliğinin geliştirilmesine büyük öncelik veriyoruz ve bunu Orta Asya bölgesinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasında çok önemli bir unsur olarak görüyoruz. İşbirliğimizi çeşitli ve anlamlı kılan bir dizi ortak projenin varlığını memnuniyetle belirtmek isterim” demişti.