Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 16 Ocak 2021 tarihinde sosyal medyadan yaptığı bir açıklamayla, Karabağ zaferinin ardından Azerbaycanın düşünce ve sanat hayatında mümtaz bir yeri bulunan Şuşaya Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının girişimiyle 9 derslikli bir okul yapmayı taahhüt ettiklerini hatıtlattı.

Bahçeli, bu kapsamda projelerini hazırlayıp, kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatarak, "Yapmayı hedeflediğimiz okula Azerbaycan Milli Marşının bestecisi ve Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeylinin adını vermeyi düşünmüştük. Söz konusu okulun temel atma günü olarak da 30 Ocak 2021 tarihini planlamıştık.

Ancak Azerbaycan yönetimi, bizim bu projemizi uygun görmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlamıştır. Elbette bu tasarruf en tabii haklarıdır, bize de saygı duymaktan başka bir seçenek kalmayacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Şuşaya yaptıracağı okul projesinden bu gelişmeler dolayısıyla vazgeçmiştir.

Okul yapımına destek veren kardeşlerimizden yardım ve bağış adı altında toplanan paralar da gecikmeksizin ve aynısıyla iade edilecektir. Hassasiyeti malum olan konuyla ilgili keyfiyeti aziz milletimizin bilgi ve takdirine bilavasıta sunuyorum" ifadesini kullandı.

Bazı sosyal medya yorumcuları, bu okul projesi kamuoyuna açıklanmadan Azerbaycan yönetiminin uygun görüşünün alınması gerektiğini ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, 'Bu hayırsever girişimin kabul görmemesi hiçbir şekilde müzakere konusu değildir. Konunun esasına ilişkin tam rapor edilmemesinin anlaşılmazlığa neden olduğu göz ardı edilemez" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Üzeyir Hacıbeyli'nın adını taşıyacak Şuşa Sanat Okulunun inşaatına en kısa sürede başlanılacağını açıkladı.