Ukrayna, Belarus ile olan hava yolu yolcu taşımacılığını askıya alıyor.

Olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, 26 Mayıs’tan itibaren Ukrayna ile Belarus arasındaki ile hava iletişimini durdurma kararı aldı.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başbakan, Denis Şmigal, “26 Mayıs’ta 00 saat 00 dakikadan itibaren Ukrayna, Beyaz Rusya ile hava iletişimini durdurduğunu söyledi.

Olağanüstü toplantıda, hükümet Altyapı Bakanlığı, Devlet Havacılık İdaresi ve Devlet Teşebbüsü “Ukraerorukh” a bunun için gerekli önlemleri almaları talimatını verdi.

Öte yandan, Devlet Sınır Servisi ayrıca Beyaz Rusya’dan veya Beyaz Rusya’ya seyahat eden yolcuların havalimanlarının gümrük noktalarında kayıtlarının durdurulması emri aldı.

Başbakan açıklamasında ayrıca, “Bir Ryanair uçağının Minsk’e zorla inmesi durumu, Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne aykırıdır. Hükümetimizin kararı, uçuşların ve yolcuların güvenliğini sağlamayı hedefliyor ”ifadelerini kullandı

Avrupa Birliği de Belarus havayolları için uçuşları iptal ederken, komşu Litvanya tüm uçuşları durdurma kararı aldı ve vatandaşlarını Belarus’a gitmemeleri konusunda uyardı.

*     *     *

Belaruslu muhalif gazeteci Roman Protasevich, Ryan Air uçağı Minsk’e zorunlu iniş yaptırıldıktan sonra tutuklanmıştı.

Ryanair, Atina’dan Vilnius’a uçan uçağının Minsk’e acil iniş yapmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Mürettebatın, Belarus hava trafik kontrol biriminden, gemide güvenliğe yönelik potansiyel bir tehdit ve “rotayı en yakın havaalanı olan Minsk’e değiştirme talimatı” hakkında bir mesaj aldığı belirtildi.

Minsk’e indikten sonra yolcuların indiği ve Belarus servislerinin uçakta,  güvenlik kontrolüne başladığı kaydedildiği ifade edilirken. “Şüpheli hiçbir şey” bulunmadıktan sonra, yedi saatlik aradan sonra  yolcular ve mürettebat Minski terk etti’ denildi.

Ryanair mesajında, “havayolunun hatası olmayan bu talihsiz gecikme” için yolculardan özür diledi.

https://www.ukrinform.ru/rubric-society/3252046-ukraina-prekrasaet-aviasoobsenie-s-belarusu.html