12 Eylül 1980 darbesinin öncesinde Rus emperyalizminin yayılmasına hizmet eden komünistlere verdiği destekten dolayı Rus devlet yayın organı Pravda'nın adına nisbetle "Bâb-ı Âli Pravdası" olarak nitelendirilen Cumhuriyet gazetesinin Çin parasına tamah ederek Çinlilerden reklam almaya, bu sebeple de Türk yurdu Doğu Türkistan'ın adını anmamaya özellikle dikkat ettiği görülüyor.

TamgaTürk sitesi, Cumhuriyet Gazetesi'nin Çin Büyükelçiliği'nden reklam alabilmek amacıyla "ısrarlı" aramalar yaptığını ifşa eden grup görüşmelerine ulaştıklarını açıkladı.

Haberde, Çin'in Türkiye'de kendi çıkarları doğrultusunda propaganda yapmaları için fonladığı kimselerin bulunduğu bir WeChat grubu konuşmalarına ulaşıldığı; gruba yanlışlıkla gönderilen bir mesajda, Cumhuriyet Gazetesi'nin Çin Büyükelçiliği'nden reklam almak için "ısrarlı" aramalar yaptığı belirtiliyor.

Gönderildikten hemen sonra silinen mesajda, "Yang Bey, Cumhuriyet Gazetesi bizde de reklam verin diye arıyor. Baya da ısrar ediyor bu konuda. Ne diyeyim?" ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.