Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki 175 numaralı mektepte (ilkokul-ortaokul-lise) silahlı saldırı düzenlendi. Olayda, ilk belirlemelere göre 1’i öğretmen 8 kişi hayatını kaybetti. Olayda, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, bugün sabah saatlerinde silahlı saldırgan dehşeti yaşandı.

Kazan’daki 175 numaralı okulda kimliği belirsiz iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Bölgeden edinilen bilgilere göre, saldırıda bir öğretmen ve 7 öğrenci can verdi. Menfur saldırıda, 20 kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Polisin saldırganlardan birini yakaladığı belirtildi. Saldırganın 17 yaşında bir genç olduğu öğrenildi. İkinci silahlı saldırgan ise ölü olarak ele geçirildi.

Saldırının Rus güvenlik servisi FSB tarafından Tatarları teröre meyilli göstermek ve gençlik arasında yayılan hürriyet özlemini bastırmak için planlanmış olabileceği bildiriliyor.

 

Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rutam Minnihanov

Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’ya bağlı ve Volga Federal Bölgesi’nin coğrafi sınırları içinde bulunan federal yapıdır. Rusya Federasyonu 2010 yılı nüfus sayımına göre 3.786.488 nüfusu ve 67.836 km² alanı olan petrol ve maden zengini devlettir. Rusların Türk dünyasından ilk aldıkları yerlerden biri bugünkü Tataristan’ın başkenti Kazan’dır.