Önce (UBİKAV) Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı adlı kuruluş, Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin 50’nci yılı münasebetiyle bir yarışma düzenledi.

YARIŞMA DUYURUSU

“Değerli okul yöneticileri, değerli öğretmenler ve sevgili öğrenciler,

Bilindiği gibi, “Kovid-19” nedeniyle, tüm sosyal etkinlikler durdurulduğu için, 2020 yılında Hayalimdeki Çin Resim yarışması düzenlenememiştir.

Bu yıl, “V. Hayalimdeki Çin Resim Yarışması-2021” düzenlenecektir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılacak başvuru sonrasında, belgelerin incelenmesi ve gerekli onayın alınması ve okullara iletilmesi sürecinde, belirli bir zaman geçecektir. Bu durumda öğrencilerimize, resim yapmaları için yaklaşık 1 ay kadar bir zaman kalacaktır. Bu nedenle, okullarımızı ve öğrencilerimizi önceden uyarmanın yararlı olacağını düşündük.

Yarışmanın ana başlığı, “Hayalimdeki Çin” aynen kalmakla birlikte 2021 yılı, Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin 50. yılı olması nedeniyle, yarışmanın teması değişmiştir. Yarışma başlığımız şu şeklidedir:

“V. Hayalimdeki Çin Resim Yarışması – 2021”

Tema: Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl”

Bu yıl okullar için konulan, eser gönderme sayısı kısıtlaması kaldırılmıştır. Her okul istediği kadar eser gönderebilecektir. Her öğrencinin sadece bir eser gönderme hakkı bulunmaktadır. Geçen yıl 12. Sınıfta bulunan öğrenciler, bu yılki yarışmaya katılabileceklerdir.

Öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

İletişim:
Sema Şişman  : 0506 189 14 80 (Vakıf Görevlisi)
Bülent Okay   : 0536 584 42 58 (Vakıf Başkanı)

Prof. Dr. Bülent Okay
UBİKAV Vakfı başkanı
14 Mart 2021

(http://ubikav.org.tr/2021/03/15/v-hayalimdeki-cin-resim-yarismasi-2021-hakkinda-duyuru/)

Milli Eğitim Bakanlığı bu yarışmaya Lise ve dengi okul öğrencilerinin katılmasına, yarışmanın duyurulmasına izin verdi. Tepkiler çığ gibi büyüdü.

Türkiye Uygur Hareketi, söz konusu resim yarışması nedeniyle “Çocuklar Uygurlara zulmeden Çin’i hayal etmesin” çağrısında bulundu. Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm nedeniyle tüm dünyada tepkiler artarken Türkiye’de düzenlenen resim yarışması tepkilere neden oldu.

Tepkiler büyüyünce Milli Eğitim Bakanlığı geri adım attı. Hemen bir basın açıklaması yayımlandı:

BASIN AÇIKLAMASI

“Bakanlığımızca duyuru ve etkinlik süreçlerinin denetlendiği ”Hayalimdeki Çin”  temalı resim yarışmasının bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak haberleştirildiği ve kamuoyuna yanlış yansıtıldığı görülmektedir. Etkinliğin Bakanlığımız tarafından düzenlendiği yönündeki iddialar gerçek dışıdır.

Kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve diğer kuruluşlar tarafından yapılacak sosyal etkinliklerin, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her tür ve derecedeki eğitim kurumlarında duyurularına ilişkin izin müracaatlarının değerlendirilmesi, “Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi” hükümleri doğrultusunda yapılmaktadır.

2016 yılından bu yana UBİKAV (Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı) tarafından farklı temalar ile yapılan ve son olarak duyurusu yapılan “Türkiye-Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl” temalı yarışmanın yürütülmesinde ve düzenlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı hiçbir kurum ve kuruluşun görevi bulunmayıp izin kapsamındaki tüm etkinliklerin denetimleri birimlerimizce yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

(http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/23177/tr)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yarışmayla ilgili yazısının bir örneğini görelim. Kararı okuyucularımız versin.