ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgeler, koronavirüsün laboratuvar yapımı olduğu iddiasını yeniden gündeme getirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde, Çinli bilim insanlarının, son altı yıldır koronavirüs de dahil olmak üzere biyolojik ve genetik silahlar üzerine araştırma yaptığı ortaya çıktı.

Çin’in Vuhan kentinde 2019 yılının son günlerinde ortay çıkan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor.

Salgının başından bu yana virüs 160 milyonu aşkın kişiye bulaşırken, yaklaşık 3,3 milyon insan hayatını kaybetti. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgelere dayandırılan haberlerde, virüs ve Çin ilişkisini bir kez daha gündeme getirdi.

İngiliz Daily Mail Gazetesinin haberine göre, Çinli bilim adamları, son altı yıldır koronavirüs dahil olmak üzere biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırma yürütüyor.

2015’ten beri SARS koronavirüslerinin askeri potansiyelini değerlendiren Çin hükumeti, bu projeyi muhtemel bir Üçüncü Dünya Savaşı senaryosu olarak hazırda bekletiyor.