Avrupa İç Piyasa Komisyonu Başkanı Thierry Breton, Haziran itibariyle Avrupa Birliği’nin AstraZeneca aşısından yeni doz satın almayacağını duyurdu. Avrupa Komisyonu, AstraZeneca aşısını üreten firmaya sözleşmeyi ihlal ve dozları verilen tarihte teslim etmeme suçlamasıyla dava açtı.

26 Nisan tarihinde açılan davada şirketin Mart sonuna kadar 120 milyon doz sözü verdiği ve sadece 29,7 milyon doz teslim ettiğini, yine aynı şekilde Haziran sonuna kadar 180 milyon doz sözü verirken ancak 70 milyon doz teslim etme noktasına geldiği aktarılıyor.

Avrupa Birliği, ayrıca bundan böyle sadece mRNA tarzı aşı alınacağını ve bunların da şimdilik sadece Pfizer ve Moderna aşıları olduğu ekleniyor.

Avrupa Birliği'nin en güçlü ülkesi Almanya'nın uzun yıllar başbakanlık görevini yürüten Angela Merkel, AstraZeneca aşısı yaptırmıştı.  Angela Merkel, başkent Berlin'deki bir askeri sağlık merkezinde ilk doz Covid-19 aşısını yaptırdıktan sonra hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından Twitter'da kamuoyuna duyurulan mesajda 66 yaşındaki Merkel, "AstraZeneca aşısını yaptırdığım için mutluyum. Aşı kampanyasına dahil olan ve kendisine aşı yaptıran herkese teşekkür ediyorum" dedi. Merkel birçok kez sırası geldiğinde aşı olacağını ifade etmişti, sırası geldiğinde aşısını yaptırmıştı.