ABD Suriye’den çekileceğini açıklayalı yaklaşık iki yıl oluyor. Çekilme yok aksine daha fazla asker ve silah yığdı? Neden? PKK/YPG militanlarına ikazda bulundu. Ben gidersem görürsünüz, dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Afganistan’da çekileceğini açıkladı. ABD yönetimi, Afganistan’dan çekilme sürecinde Amerikan ve NATO askerlerini korumaları için ülkeye takviye birlikler gönderdi. Bu birlikler arasında ağır bombardıman ve savaş uçakları da yer alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden savaşı tetikleyen 11 Eylül 2001’deki saldırıların 20. yıl dönümüne kadar Afganistan’daki birliklerin çekilmesinin tamamlanacağını söylüyor. Öte yandan Afganistan’daki şiddet son dönemde artışta. Neden? Halk ABD’yi kurtarıcı gibi görsün diye.

Afganistan’da Taliban ve  Ortadoğu’da El-Kâide ABD’nin maşalarıdır. ABD yönetimi 29 Şubat 2020’de Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021’de Taliban’la Afganistan’dan tamamen çekileceği konusunda mutabık kalmıştı.

İşte tam çekilme senaryoları başlarken vahşet de yükseldi. Afganistan’ın başkenti Kabil, Daşte Barçi bölgesinde teröristler okul çıkışında öğrencilere saldırı düzenledi. Can verenler Hazaralardı. XVI. yüzyılın başlarında ayrı bir etnik grup olarak tanımlanmaya başlayan Hazaralar, Türk asıllı, Fars dilli, son yüzyıla kadar ülkenin en dağlık yöresinde kendi halinde, sakin, biraz kendi başına buyruk, ama merkezi otoriteye karşı yükümlülüklerini büyük ölçüde yerine getiren bir toplum niteliğinde idi. XIX. yüzyılın sonlarına doğru Afgan yönetim elitinde baş gösteren zihniyet değişikliği, yani devlet hayatında diğer halkları  Peştunlaştırma düşüncesinin ağırlık kazanması, diğer etnik gruplarla birlikte, Hazaralar’ın da şiddetli bir baskı ve zulüm dönemi yaşamasına sebep olmuştur.

Terör örgütleri eğitim merkezlerini kendilerine hedef seçiyorlar. 08 Mayıs 2021 tarihinde teröristlerin hain saldırısı sonucunda Afganistan’ın başkenti Kabil, Daşte Barçi bölgesinde 50’den fazla kişi hayatını kaybetti ve 150’den fazla kişi yaralandı. Hayatını kaybeden ve yaralananların hepsi sivil insanlardı. Bu sivil insanların çoğu okula giden öğrenci ve tek suçları da okula gitmekti. Bu terör eylemi teröristler tarafından tam öğrencilerin okul çıkışı esnasında patlayıcı madde yüklü olan aracın patlatılması ile meydana geldi.

Terör kurbanı Hazara öğrencinin çantası ve coğrafya kitabı.