İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na geçtiğimiz yıl İstanbul'un fethinin 567. yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ni ziyareti sırasında yürürken ellerini arkasına bağlayarak saygısızlık yaptığı gerekçesi ile inceleme açıldığı ortaya çıktı.

Basında konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yapılan işlemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine başlatılan bir ön inceleme olduğu belirtildi. Başsavcılıktan yapılan açıklamada ise, yapılan inceleme neticesinde bakanlıktan soruşturma izni verilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılacağı ifade edildi.

KRT TV'de yayınlanan ‘Şimdiki Zaman' programına telefonla bağlanan İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na açılan inceleme hakkında konuştu.

Konuyla ilgili bir tartışma programında ortaya atılan bazı iddialara cevap veren Ongun, şunları söyledi: CNN Türk’te bir yayın varmış arkadaşlarım beni uyardı. Orada Nedim Şener, sanki böyle bir olay yok. Bunu biz uydurmuşuz falan böyle akla hayale gelmeyecek safsatalar söylüyordu. Ben de doğal olarak yayına bağlanma ihtiyacı hissettim.

28 Nisan 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın müfettişlerinden gelen resmi yazı bu. O yazıda da Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde elleriniz arkada gezdiğiniz ve saygısızlık yaptığınız iddiasıyla savunmanızı bize 7 gün içinde gönderin yazıyor. Yani devletin resmi evrakı.