Türkiye’nin hava ve füze savunmasında önemli görevler üstlenen HİSAR-A+ Projesi’nin Sistemleri envantere girmeye devam ediyor.

Atış İdare Cihazı ile koordineli çalışan Füze Fırlatma Sistemleri ve füzelerin envantere girmesini müteakip tam otonom olarak görev yapabilme kabiliyetine sahip olan, üzerinde bütün sensör, komuta kontrol, atış kontrol unsurlarını ve füzeleri barındıran Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Otonom HİSAR-A+) de kullanıma alınmaya hazır hale geldi.

Otonom HİSAR-A+ Atışlı Testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcilerinin katılımıyla Aksaray Atış Alanı’nda ASELSAN ve ROKETSAN tarafından başarıyla tamamlandı.

Sistemin başarısı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

K.K.K.lığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hareket halindeki birliklerin ve kritik bölge/noktaların nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmek amacıyla ASELSAN tarafından millî imkanlar kullanılarak geliştirilen alçak irtifa hava savunma füze sistemidir.

HİSAR A TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

• Sistem Önleme Menzili: 15 km
• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
• Çift Kademeli Roket Motoru
• Hedef Tipleri: Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler.

Önleme yüksekliği de Hisar A’da 5.000 m. iken Hisar A+ ile 8.000 metreye çıkarıldı.